Liga proti antisemitismu podá trestní oznámení na Ne základnám

Praha - Liga proti antisemitismu podá trestní oznámení na iniciativu Ne základnám. Liga tvrdí, že iniciativa na svém webu propagovala dokument Protokoly sionských mudrců, který patří k základním pilířům fašistické ideologie. Iniciativa Ne základnám tak prý mohla zneužít nesouhlas části obyvatel s výstavbou americké radarové základny k tomu, aby mohla šířit extremistické myšlenky. Vyjádření iniciativy se zatím nepodařilo získat.

Protokoly sionských mudrců popisují údajné plány Židů na dosažení světovlády. Podle většiny evropských a amerických historiků jde o podvrh, který sestavila ruská tajná policie za vlády cara Mikuláše II., aby obvinila Židy z tehdejších politických i společenských problémů Ruska.

Iniciativa Ne základnám prý umístila na svůj web odkaz na
Protokoly a odstranila jej až po mnoha upozorněních a protestech. „Podobnou antisemitskou literaturu zveřejňují již jen neonacistické, fašistické, rasistické či islamistické weby,“ uvedla liga v prohlášení.

Iniciativa Ne základnám vznikla v červenci 2006 a podporuje ji asi šest desítek organizací. Jejím cílem je nenásilně bojovat proti umístění amerického protiraketového radaru na území Česka. Zástupci iniciativy odmítají spekulace médií, podle nichž by její aktivity mohly platit zahraniční tajné služby, například z Ruska. Podle iniciativy je kampaň proti výstavbě radaru financována z příspěvků, které je možné dohledat na internetu na transparentním bankovním účtu.