Českým výrobcům malých letadel klesá odbyt v USA

Praha - Čeští výrobci malých letadel prodají letošní rok výrazně méně letadel na klíčovém americkém trhu než tomu bylo v loňském roce. Důvodem poklesu poptávky po letadlech je jejich zdražení, a to až o jednu třetinu především kvůli silné koruně a americké ekonomické recesi. Jedna z největších firem na trhu, kunovická Evektor Aerotechnik, proto neobnovila řadě zaměstnanců pracovní smlouvy na dobu určitou a mnohé z nich propustila. Společnost přitom až do dneška představovala silného exportéra, jehož poloviční produkce končila v rukách amerických klientů.

"Situace citelně ovlivňuje poptávku Američanů po našich letounech a
zvýhodňuje tamní konkurenty. Letos prodáme do USA minimálně o 50 procent méně letadel než v loňském roce a ostatní firmy jsou na tom podobně," řekl serveru obchodní ředitel společnosti Evektor Aerotechnik Milan Mach.

Vedení firmy také zvažuje, že by výrobu hlavních částí stroje přesunulo do některé ze zemí s nižšími náklady, píše server. "Za červen prodalo dvanáct výrobců lehkých sportovních letadel v kategorii LSA do USA pouhé dva stroje. V minulosti jich přitom měsíčně našlo své majitele v USA průměrně dvacet. Je otázka, kolik výrobců může takovou
situaci přežít," varuje viceprezident Letecké amatérské asociace Jan
Fridrich.

Menší firmy pociťují problémy s odbytem ještě silněji. "Jdu s
podnikáním do útlumu a propouštím," potvrdil serveru Jiří Vahalík z firmy
Dova Aircraft, která vyrábí v Paskově sportovní letouny. 

Výrobci malých letadel by se rádi více angažovali na evropském trhu, ale jeho legislativní nepřehlednost jim to neumožňuje, proto hledají kromě evropského trhu nová odbytiště. „Získal jsem zakázku na čtyři letadla do Íránu. Vzhledem k tamní nestabilitě však nevím, zda se mi riskování vyplatí,“ dodal Vahalík.