Postoje starostů z okolí Brd po podpisu smlouvy o radaru se nemění

Brdy - Ani podpis smlouvy o radaru nezměnil názory obcí, které leží u brdského vojenského prostoru. Nechtějí se s plánovanou stavbou smířit a věří, že parlament, který bude mít poslední slovo, smlouvu nakonec zamítne.

Parlament bude o smlouvě teprve hlasovat a naděje starostů z okolí Brd se upínají právě k němu. Prý není nic definitivní. Starosta Míšova Pavel Hrubý se nechal slyšet, že na vývoji podpis nic nezměnil. Radní Plzeňského kraje Jiří Kalista (ODS) předpokládá těsný výsledek hlasování. Starosta Trokavce Jan Neoral poukázal na fakt, že většina národa se v odporu proti radaru sjednotila.

Všichni ovšem nejsou proti radaru. Například Pavel Čížek, starosta Spáleného Poříčí, se domnívá, že odpor už nemá cenu a výhodnější bude spolupráce a čerpání výhod, které s radarem přijdou. Říká, že regionální poslanci již udělali, co mohli, a teď to stojí na vládě.

Bohužel zatím vesnice žádné peníze z radaru nemají. Podle radního pro regionální rozvoj Plzeňského kraje je to tím, že vláda peníze nerozděluje prostřednictvím krajského úřadu a tím se všechno komplikuje. I kdyby nakonec radar vůbec v Brdech nestál, slíbená miliarda regionu zůstane. Lidé v Brdech vyčkávají s nadějí a věří, že definitivní rozhodnutí o radaru padne až na podzim po hlasování českého parlamentu.