Se Schwarzenbergem mohou odejít i zelení ministři, nicméně Bursík jej ve vládě chce

Praha - Veřejnost stále čeká na výsledky auditu financí lidoveckého předsedy Jiřího Čunka, s jehož závěry spojil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg svoji budoucnost v koaliční vládě. Šéf Strany zelených Martin Bursík pro ČT nevyloučil, že pokud ministr odejde, opustí vládu i ostatní zelení ministři. Nicméně dále připustil, že se i v případě, že audit odhalí nesrovnalosti, bude snažit, aby Schwarzenberg zůstal ve vládě. Audit má ministr zahraničí k dispozici už několik dní a slibuje, že jeho závěry zveřejní do konce týdne. 

„Jeho přínos, jeho celoživotní autorita je něco, co vládě dává výraznou přidanou hodnotu,“ zhodnotil zásluhy Schwarzenberga šéf zelených v České televizi.

Premiér Topolánek řekl, že ho výsledky auditu rodinných financí Čunka nezajímají, nicméně o setrvání ministra Schwarzenberga ve funkci stojí. Podle Bursíka jde nejen o problém Jiřího Čunka, ale celé KDU-ČSL. Dalším krokem po zveřejnění výsledků budou podle něj politická jednání. „A teprve na konci toho politického jednání, kdyby bylo vidět, že ta věc se nikam nehýbe, nikdo není vlastně ochotný na to reagovat, tak pak bude pravděpodobně Karel Schwarzenberg konat,“ předpověděl Bursík další možný postup ministra zahraničí.

Existují spekulace o tom, že firma Kroll, u které si  Schwarzenberg nechal audit vypracovat, nějaké nesrovnalosti našla. Pokud by se to potvrdilo, tak by Schwarzenberg podle svého dřívějšího prohlášení měl opustit vládní kabinet. V případě, že by odešel, nevylučuje Martin Bursík odchod všech zelených. „Já to nevylučuji, nevylučuji to, že pokud Karel Schwarzenberg nastaví nějakou etickou laťku, tak si nemyslím, že my bychom jako zelení měli tu laťku nějak výrazně níže,“ dodal Bursík v rozhovoru pro ČT.