Majitelka cestovky Harmonie Medical si za podvod odpyká 6,5 let

Brno - Bývalá provozovatelka cestovní kanceláře Harmonie Medical Hana Vítečková si za podvod odpyká 6,5 roku ve vězení. Rozhodl o tom Nejvyšší soud (NS), když zamítl její dovolání jako neopodstatněné. NS tak potvrdil rozsudek olomouckého vrchního soudu. Žena připravila téměř 700 klientů a obchodních partnerů o 19 milionů korun. Od loňského října se vyhýbala nástupu do vězení. Podnikatelku až letos v březnu zadržela na Opavsku cizinecká policie.

Krajský soud v Olomouci Vítečkové vyměřil za podvod a porušení povinností v řízení o konkurzu sedm let vězení. Vrchní soud v Olomouci loni v říjnu trest o půl roku snížil a ponechal v platnosti pouze výrok o podvodu.

Podle pravomocného rozsudku Vítečková od roku 2002 vylákala od klientů po celé republice peníze i přesto, že její kancelář byla silně zadlužena. Poškozené přitom přesvědčovala o tom, že cestovní kancelář je pojištěna proti úpadku, ačkoliv to nebyla pravda.

Vítečková se hájí tím, že nebyl prokázán její podvodný úmysl a že nebyla objektivně schopna posoudit ekonomickou situaci své firmy. Soudci to ale odmítli. Její jednání podle nich nebylo podnikatelským rizikem, ale přímo hazardováním.

Činností Vítečkové a její cestovní kanceláře se policisté začali zabývat v roce 2003. Tehdy v červenci podnikatelka nechala v Chorvatsku bez zaplaceného ubytování 300 klientů. S jejich přepravou zpět do vlasti musely pomoci jiné cestovní kanceláře a konzulát. Dalších 340 lidí na dovolenou vůbec neodjelo.

Poslední, spíše teoretickou možností, jak rozhodnutí soudů zvrátit, je ústavní stížnost. Právnička Vítečkové Kateřina Šimáčková už jednu podala, ale Ústavní soud ji odmítl jako předčasnou. Nejprve prý musel rozhodnout Nejvyšší soud.