Olomouc chystá poslední úpravy prostoru před vlakovým nádražím

Olomouc - Prostor před hlavním vlakovým nádražím, jehož přestavbu zahájila olomoucká radnice před sedmi lety, čekají finální úpravy. Poslední dvě etapy rekonstrukce si vyžádají podle předběžných odhadů asi 220 milionů korun. Město se pokusí získat na akci dotaci z evropských fondů. Dnes to řekl náměstek primátora Martin Major.

Díky čtvrté a páté etapě úprav by se cestující měli dočkat nového odbavovacího terminálu městské hromadné dopravy. Autobusové zastávky, které jsou nyní na několika místech v přednádraží, by v něm byly soustředěné na jednom místě. Investice rovněž zahrnuje propojení tramvajových větví, které vedou k nádraží třídami Kosmonautů a Masarykova. Radnice je chce nechat propojit před hotelem Sigma, čímž by ve městě vznikl nový tramvajový okruh.

Vedení města vypíše příští týden tendr na zhotovitele zakázky, kterého si chce vybrat do podzimu. V té době už radnice bude vědět, zda uspěla s žádostí o dotaci z EU, která by mohla činit zhruba 100 milionů korun. „V případě, že budeme úspěšní, stavební práce začnou příští rok na jaře. Trvat by měly rok a půl,“ upřesnil Major.

Město se pustilo do úprav prostoru před nádražím v roce 2001. V prvních dvou etapách nechalo v lokalitě vybudovat například podzemní garáže, podchod a veřejné prostranství s fontánou před sídlem Olomouckého kraje. Třetí etapa zahrnovala mimo jiné stavbu nové tramvajové točny. První tři etapy úprav si vyžádaly zhruba 350 milionů korun.