Český helsinský výbor upozornil Riceovou na neonacistické weby

Praha - Český helsinský výbor (ČHV) upozornil americkou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou na existenci webových stránek českých neonacistů, které jsou registrované v USA. Výbor Riceovou informoval dopisem u příležitosti její návštěvy Prahy, kde se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem podepsala hlavní smlouvu o vybudování radaru v Brdech.

Podle ČHV mají čeští neonacisté a podobné extrémní skupiny k internetovým serverům v USA volný přístup i přes jasně nesnášenlivou a útočnou povahu projevů, které na webu publikují. Podle výboru je to důsledek nejen prvního dodatku americké ústavy zaručujícího svobodu projevu, ale také kvůli chybějící účinné spolupráci amerických bezpečnostních složek s příslušnými policejními orgány evropských států.

„ČHV považuje za zásadní, že internetové nesnášenlivé či přímo neonacistické projevy a jejich dopady jsou analogické důsledkům a dopadům internetových projevů v USA zakázaných, např. spojených s terorismem či dětskou pornografií,“ vysvětlili v dopise výkonný ředitel výboru František Valeš a jeho místopředsedkyně Libuše Šilhánová.

Riceová by se podle nich měla tomuto problému věnovat a pokusit se iniciovat spolupráci českých a amerických bezpečnostních složek.