V Liberci začala stavba nové tramvajové trati

Liberec - 700 milionů korun zaplatí Liberec za stavbu nové tramvajové trati. Ta spojí centrum města s největším libereckým sídlištěm Rochlice. Město začalo stavět i přesto, že neví, jestli na tento projekt získá peníze z evropských fondů, o které bude moci požádat na podzim. Pokud ne, bude si poté muset finance někde vypůjčit. Přitom točka v centru Liberce se už staví.

Výstavba tramvajové tratě do Rochlic je podle radních nezbytná prostě proto, že další navyšování autobusových spojů už není možné. Tramvaj navíc pojede z druhé strany, než jezdí autobusy, tedy po stávajících kolejích jablonecké linky a pak uhne přes sídliště Broumovská.

Původní projekt přitom počítal, že tramvaj bude jezdit stejně jako autobusy po třídě Milady Horákové. Podle odborníků byla tato varianta lepší. „Po třídě Milady Horákové by nám odpadla řada autobusů, které toto území obsluhují a pokud tam nepovede tramvaj, tak tam autobusy patrně zůstanou,“ vysvětluje zpracovatel původní varianty Roman Lenner.

Radnice ale nakonec vybrala dnešní variantu, protože předpokládala, že tak ušetří finanční prostředky. Koleje přes bývalý areál Textilany totiž měla zrekonstruovat na své náklady firma, která tu chtěla postavit obchodní centrum. To by radnici ušetřilo 250 milionů korun. Projekt teď ale zkrachoval, a tak město musí investovat ze svého.

Radnice teď jedná z developerskou firmou, aby jim koleje a pozemky pod nimi převedla bezplatně spět, jinak v již započaté výstavbě nebude možné pokračovat.