Za nehodu na přejezdu u Vraňan výpravčího nepotrestají

Praha - Okresní soud v Mělníku dnes zprostil obžaloby bývalého výpravčího Ladislava Tomka, který byl obžalován z obecného ohrožení a nedbalosti. Státní zástupkyně mu navrhla v závěrečné řeči dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Před loňskou srážkou vlaku s autem na železničním přejezdu u Vraňan podle ní nezastavil na trati provoz i přes upozornění policie. Ve vlaku se při srážce zranili dva lidé a vznikla škoda ve výši asi 20 milionů korun.

Soudkyně odůvodnila své rozhodnutí tím, že pokyn policie nebyl zcela jasný. Výpravčí měl podle důkazů učinit veškerá opatření. Z předpisů Českých drah vyplývá, že železničář neměl žádnou povinnost zjišťovat dalšími otázkami podrobnosti a tudíž nebyly splněny podmínky nedbalostního trestného činu.

Tomkův obhájce Karel Babborák uvedl, že jsou se závěry soudu velmi spokojeni. „Je to důkaz o tom, že zde funguje právní stát,“ dodal. Státní zástupkyně Jaromíra Petrášová je přesvědčena, že důkazy svědčí pro jiný závěr, než co vynesl soud. Proto se na místě odvolala a případ se bude ještě projednávat u Městského soudu v Praze.

V souvislosti s loňskou železniční nehodou u Vraňan na Mělnicku už byl za trestný čin obecného ohrožení na 4,5 roku odsouzen čtyřiatřicetiletý René Kučera. Podle obžaloby najel loni v březnu poškozeným osobním vozem na železniční přejezd, aby mohl později nahlásit, že díru do podvozku způsobila při přejíždění tratě železniční traverza. Pak přivolal na přejezd policii, která vzápětí informovala o autě zablokovaném na přejezdu výpravčího. Ten ale zastavil provoz na jiné trati a vlak do vozu narazil.