Reportéři ČT: Případ mladíka, který zemřel kvůli pochybení lékařů

Brno - Před více než rokem zemřel v brněnské nemocnici jednadvacetiletý Karel Kiš na zánět slepého střeva. Mentálně lehce postiženého mladíka do nemocnice poslala obvodní lékařka, doktoři ale jeho stav neshledali nijak závažným a poslali ho domů. Během tří dnů se mladíkův stav zhoršil natolik, že musel být operován. Na záchranu jeho života ale bylo už pozdě. Nemocnice se vzápětí za své pochybení omluvila a lékaře potrestala odebráním prémií. Jejich případ prošetřuje soud i Česká lékařská komora. Lékaři svou vinu ale nepřipouští. V nemocnici dále pracují.

Karel Kiš pracoval přes týden v Domově pro lidi s mentálním postižením ve Střelicích, na víkendy se vracel k rodičům. Na víkend koncem října 2006 ale domů nepřijel, pár dní před ním onemocněl. Obvodní lékařka jej s podezřením na zánět slepého střeva poslala do nemocnice v Brně-Bohunicích. Doktoři Melichar a Ivičič ale její doporučení zřejmě nebrali vážně a neprovedli potřebná vyšetření, která by potvrdila nebo vyvrátila, že jde o zánět slepého střeva. Stejně postupovali i druhý den, kdy se Kiš se stupňujícími bolestmi do nemocnice vrátil.

„Myslím si, že se o něj vůbec nestarali, že jim bylo úplně jedno, že má bolesti. Pro ně to byl asi jenom nějaký dement, který je obtěžuje. Který nebude nikomu chybět,“ myslí si Karlova matka. Obdobnou příčinu v chování lékařů vidí i lékař a právník MUDr. Švehelka: „Skutečnost, že pacient byl z ústavu sociální péče a byl mentálně postižený mohla sehrát roli v nižší pozornosti, která mu byla věnována.“

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT

Třetí den od prvního vyšetření 29. října Karel Kiš zkolaboval. Nepomohl mu ale ani rychlý převoz do nemocnice a okamžitá operace - zemřel na septický šok.

Nemocnice lékařům odebrala prémie, soud ještě probíhá

Nemocnice hned následující den uznala své pochybení. „K újmě došlo na základě toho, že ten chlapec přijel k nám. My jako nemocnice jsme uznali, že jsme pochybili a na základě toho pak udělali další kroky,“ sdělila mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

Lékařům byly odebrány prémie na tři měsíce. Podle vedení nebyli ale trestáni za vinu. „Došlo k úmrtí člověka a naše nemocnice se na tom podílela. Oni byli účastni - takže za účast, ne za vinu,“ vysvětlila mluvčí.

Revizní komise České lékařské komory, která postup lékařů začala prošetřovat loni v listopadu, rozhodla, že nepostupovali správně. Podle komory porušili etický kodex a nepřímo zavinili smrt Karla Kiše. Lékaři se odvolali a případ putoval před Čestnou radu lékařské komory do Prahy. Ta loni v prosinci případ vrátila do Brna k doplnění a novému projednání.

Oba lékaři v nemocnici nadále pracují. Podle Nesvadbové není důvod, aby tomu tak nebylo, vzhledem k tomu, že nebyli uznáni vinnými. Zatím je ale proti nim vedeno trestní řízení. Jsou obviněni z ublížení na zdraví. Soud dosud nevynesl rozsudek, musí se zabývat minimálně dvěma znaleckými posudky, které jsou zcela protichůdné. První označuje postup lékařů jako neslučitelný s lékařskou etikou, druhý tvrdí, že postup byl správný a k úmrtí mladíka došlo pouhou souhrou nešťastných náhod.

Pacienti
Pacienti