Kalousek: V auditu jsou lži, s Čunkem jsem se neznal

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) zvažuje, že se obrátí na právníky kvůli výrokům bývalého ředitele Zbrojovky Vsetín Karla Dančáka, které jsou obsahem auditu Čunkova majetku. Dančák informoval o dřívějších Čunkových stycích na ministerstvu obrany a jeho lobbování ve prospěch Zbrojovky Vsetín, pro níž tehdy pracoval. Na resortu obrany přitom v devadesátých letech zastávali silnou pozici křesťanští demokraté včetně Kalouska.

Kalousek nyní zvažuje právní kroky proti Dančákovi i proti Krollu. Tvrdí, že on ani nikdo z jeho podřízených na ministerstvu obrany tehdy s Čunkem nejednal. Vyšetřovatel Krollu Tommy Helsby ale upozornil, že v souvislosti s ním se Zbrojovka ani náznakem nezmínila o něčem nepatřičném. „Lobbing u klienta, a já to chápu tak, že (Kalousek) byl člověkem odpovědným za koupi produktu Čunkova zaměstnavatele, je naprosto normální věc,“ upozornil Helsby.

„Těžko si umím představit, že firma Kroll úmyslně poškozuje Miroslava Kalouska. Jiná věc je, že to může být záminka pro neutuchající vnitrostranický boj v KDU-ČSL,“ říká komentátor Práva Alexander Mitrofanov.

Podle Kalouska ale Čunek nemohl lobbovat už z toho důvodu, že byl ve zbrojovce pouze bezpečnostním technikem. „Za své projekty vždy lobbovali generální ředitelé nebo najatí specialisté, lobbing sám o sobě není sprosté slovo, ale vždy lobbovali ti, kteří toho byli intelektuálně mocni,“ řekl ministr financí. Informace z auditu, které mluví o opaku, následně označil za lži.

Čunek lobbistou

Jiří Čunek pracoval v devadesátých letech jako bezpečnostní technik Zbrojovky Vsetín. Agentura Kroll uvedla, že Čunek se stal po roce 1993 aktivním členem KDU-ČSL, což pomohlo jeho kariéře, protože křesťanští demokraté měli výrazný vliv na ministerstvu obrany. Dančák pro Kroll uvedl, že poté Čunek na ministerstvu aktivně loboval za Zbrojovku Vsetín nejméně u jedné významné vládní vojenské zakázky.

Z Dančákovy výpovědi pro detektivy vyplývá, že Čunek byl zapojen např. do snah Zbrojovky Vsetín získat vládní zakázku na letecký kanon Plamen pro letouny české výroby L-159. Uvedl, že o zakázku měla kromě vsetínské zbrojovky zájem hlavně Škoda Plzeň. Kontrakt měl hodnotu 1,3 miliardy korun a v září 1995 ho získala Zbrojovka Vsetín, při vývoji a výrobě kanonu pak firmě i ministerstvu začaly problémy.

Dančák: Kalousek a Čunek se museli znát

V této souvislosti Dančák poznamenal, že Kalousek tehdy pracoval na ministerstvu obrany jako náměstek zodpovědný za nákup majetku a rozpočet. Podle Dančáka se oba lidovci museli znát. Kalousek to připouští, tvrdí ale, že současného šéfa křesťanských demokratů znal jen povrchně.

„V letech 1993 až 1997 jsem byl náměstkem ministra obrany mimo jiné odpovědným i za program L-159. Rozhodně a kategoricky popírám, že bych já, nebo kdokoli z mých podřízených v té době jednal s panem Jiřím Čunkem o projektu kanonu Plamen či jakékoli zbrojní zakázce pro Zbrojovku Vsetín,“ uvedl Kalousek.

Dančák podle něj buď lže, nebo byl obelhán, nebo firma Kroll účelově a neprofesionálně fabuluje. „Vyloučena není ani kombinace výše uvedených variant. Jediné, co je vyloučeno, je možnost, že by pan Jiří Čunek mohl v té době jakkoli ovlivnit zakázku na kanon pro L-159, popřípadě získat jakékoli exkluzivní či citlivé informace o tomto projektu,“ tvrdí Kalousek.

Jízdy do Prahy Čunkovi tehdy podle zprávy vynesly finance navíc v podobě nedaněných náhrad služebních cest. Jak vysoké byly, odmítl lidovecký předseda říci, podle agentury ale mohly vysvětlit rozdíl v příjmech nynějšího vicepremiéra a částkami, které ukládal na účty v bankách.