Spojení mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou je ode dneška rychlejší a kratší

Liberec - Spojení mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou je ode dneška rychlejší a kratší. Ředitelství silnic a dálnic totiž zprovoznilo druhou a třetí etapu čtyřproudé silnice I/14. Tři kilometry dlouhý úsek stál 400 milionů korun.

Odborníci tvrdí, že díky novému úseku se centru Liberce vyhnou tisíce aut denně. Oddechnou si ale také obyvatelé Vratislavic nad Nisou, kudy před tím mezinárodní tah procházel. „V podstatě auta sjížděla na Rochlickou ulici do Vratislavic. A v jednu chvíli byla situace už neúnosná,“ vysvětluje starosta Vratislavic nad Nisou Lukáš Pohanka. Vratislavicemi projíždělo denně až 30 000 aut.

Doposud zprovozněný úsek odvádí dopravu za Liberec. K dokončení rychlostního spojení až do Jablonce nad Nisou ale zbývá ještě jedna etapa. Pětikilometrový úsek se začne stavět na podzim příštího roku a stát bude přes půl miliardy korun. „Bude stavěna už v polovičním profilu, to znamená v dvoukruhovém s přidaným jízdním pruhem směrem do kopce,“ předkládá plán výstavby ředitel libereckého ředitelství silnic a dálnic Josef Jeníček.

Práce na poslední etapě skončí v roce 2011. Celkem přijde rychlostní spojení Liberce a Jablonce nad Nisou na více než dvě miliardy korun.