Na české obloze se 1. srpna objeví zatmění Slunce

Praha - První srpnový den si budeme moci v dopoledních hodinách opět prohlédnout zajímavý astronomický úkaz. Díky vzájemné poloze Země, Měsíce a Slunce budou občané ČR na necelé 2 hodiny svědky částečného zatmění Slunce. Až čtvrtina slunečního kotouče zůstane našemu zraku ukryta za měsíčním stínem. Podle astronomů ze serveru Astro.cz bude největší díl potemnělého Slunce pozorován na severovýchodě našeho státu.

Pražským pozorovatelům se naskytne možnost sledovat počáteční fázi zatmění zhruba deset minut před jedenáctou hodinou. Vrcholit bude v 11:40 a v půl jedné středoevropského letního času měsíc vystoupí z pomyslné spojnice dráhy zeměkoule a Slunce. Časové údaje stejně jako procento zakrytého Slunce se však o pár minut liší v závislosti na geografické poloze jednotlivých pozorovatelských míst. Liberečtí pozorovatelé budou moci spatřit o šest procent větší podíl zakrytí než lidé v Českých Budějovicích.

Astronomové varují i při srpnovém zatmění před přímým pozorováním bez ochranného filtru či speciálních brýlí. Při nerespektování varovných doporučení hrozí trvalé poškození zraku, které může vést i k oslepnutí.

Za úplným zatměním Slunce musí Češi vyrazit do středního Ruska, Mongolska nebo do Číny. Pás totálního zatmění začíná na severu Aljašky a táhne se přes Arktidu včetně Grónska, dále přes Rusko, Mongolsko a končí v Číně. Za úplným zatměním Slunce musí Češi, kteří si ho nebudou chtít nechat ujít, vyrazit do středního Ruska, Mongolska nebo do Číny. Příští zatmění Slunce, opět částečné, bude možné v Česku pozorovat 4. ledna 2011 v dopoledních hodinách. Měsíční kotouč zakryje shora zhruba 79 procent slunečního disku.