Schwarzenberg v OVM: S auditem jsem spokojen a byl především pro mě

Praha - Audit rodinných financí místopředsedy vlády Jiřího Čunka, který si u firmy Kroll objednal a tento týden zveřejnil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, vyznívá pro Čunka příznivě, splnil svůj účel a jeho cílem podle ministra nebylo řešit problémy České republiky. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr Schwarzenberg prohlásil, že audit byl především podklad pro něj, je s ním spokojen a kauza je tím pro něj v podstatě uzavřená.

„Potřeboval jsem pro mé setrvání ve vládě potvrdit nebo vyvrátit podezření, zda byl Čunek podplacen. Z auditu vyšlo, že ke korupci nedošlo,“ prohlásil Schwarzenberg s tím, že cílem auditu nebylo řešit problémy Renáty Vesecké nebo jiné kauzy. Uvedl rovněž, že žádnou další práci agentuře Kroll zadávat nebude.

Zaorálek: Vyměňte státního zástupce a začněte znovu

Schwarzenberg tak reagoval na slova sociálnědemokratického místopředsedy poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka, podle něhož by Čunkova kauza měla jít k soudu, protože má devastující účinek. Zaorálek vidí jediné východisko, a to odvolat nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou a jmenovat nového člověka, který se bude případu znovu věnovat od začátku. Předseda Senátu Přemysl Sobotka k tomu řekl, že nevidí důvod, proč by čeští občané nadále měli být touto kauzou obtěžováni.

Schwarzenberg v Otázkách prohlásil, že je s prací agentury Kroll spokojen, a pokud v chybějících sedmi stech stránkách neobjeví angličtí detektivové nic zásadního, je pro něj kauza Čunek uzavřená. Agentura Kroll doplní audit o dosud neprostudované složky, ačkoli má za to, že další šetření na jejich závěrech zřejmě nic nezmění.

Audit poukazuje na některé nesrovnalosti v Čunkových financích, jimiž jsou kromě jiného finanční odměny za lobbování v podobě nedaněných náhrad za služební cesty. Ty Čunek údajně v 90. letech dostával za jízdy do Prahy, když lobboval pro Zbrojovku Vsetín. Ministr financí Miroslav Kalousek ale v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že Zbrojovka Vsetín zřejmě s cestovními náhradami podváděla, protože Čunek cesty vůbec neuskutečnil.