V úterý budou autodopravci pokračovat v jednání s vládou

Praha - Kvůli požadavku zelených na celoroční páteční zákaz kamionové dopravy má vládní koalice o problém navíc. Zelení hrozí odchodem z vlády, pokud by neuspěli. V Otázkách Václava Moravce zástupce autodopravců Vladimír Starosta uvedl, že jednání budou pokračovat v úterý na ministerstvu dopravy.

Náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták zpochybnil ztráty autodopravců, které by jim celoroční zákaz pátečních jízd kamionů měl způsobit. Částka se pohybuje kolem deseti miliard. Dopravci se ale brání, že návrh opomíjí související otázky.

Podle Kutáka Strana zelených trvá na celoročním pátečním omezemí hlavně kvůli zvýšení bezpečnosti na silnicích v pátek a o víkendu, kdy jsou silnice plné taky nezkušených řidičů. Autodopravci ale namítají, že větší víkendovou nehodovost nelze připisovat jen kamionům. Jako další možnou příčinu je podle nich možné vidět v rychle rostoucím počtu aut na silnicích a nedostatečné silniční síti.

Autodopravci předložili tento týden premiérovi Mirku Topolánkovi návrh čtyř bodů, které by měly dopady rostoucí ceny nafty a posilující koruny řešit. Nejvíc jim vadí prázdninový páteční zákaz jízd kamionů od 17:00 do 21:00, který chce navíc Strana zelených rozšířit i na zbytek roku. Dopravní firmy po vládě chtějí, aby páteční zákaz naopak úplně zrušila. Podle Topolánka vypracuje ministerstvo dopravy spolu s dopravci analýzu dopadu zákazu a znovu se sejdou třetí srpnový týden.