Premiér ukončil inspekci diplomatů, se zahraniční politikou je spokojen

Praha - Premiér Mirek Topolánek dnes navštívil resorty, pod které spadá zahraniční politika České republiky. Dopoledne se na Úřadu vlády setkal s vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou. Poté premiéra přivítal v Černínském paláci ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Topolánek pochválil zejména reformování ministerstva zahraničí a průběh převádění unijní agendy na české úřady. Předseda vlády je s českou zahraniční politikou celkově spokojen, úřady by ale podle něj měly ještě zlepšit vzájemnou spolupráci a komunikaci.

Podle premiéra by jednotlivé vládní úřady v otázkách spojených s Evropskou unií měly lépe koordinovat svou činnost s českou misí v Bruselu i s útvarem pro EU vicepremiéra Alexandra Vondry při Úřadu vlády. „Musí být zcela jasná role resortů, subalterních úředníků při vyjednávání o jednotlivých nových směrnicích, nových problémech,“ poznamenal Topolánek.

Vondra obstál na výbornou, přípravy na předsednictví EU pokračují podle plánu

„Premiér po společném setkání s Alexandrem Vondrou připomněl, že nechal zřídit sekci pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ze dvou důvodů. Jedním z nich je podle něj to, že evropská politika stále významněji ovlivňuje život obyvatel v Česku, druhým je blížící se české předsednictví Evropské unie,“ řekl redaktor Jan Osúch.

Vicepremiér Vondra doplnil, že přípravy na české předsednictví v unii běží přesně podle plánů. Jako jeden z nejdůležitějších úkolů si vytkl především zlepšení komunikace evropské agendy směrem k občanům. Podle Vondry bude také důležité lidem vysvětlit, aby od českého předsednictví neměli přehnaná očekávání.

Podle Vondry dosud panuje v české veřejnosti rozdělení na „my“, tedy ČR, a „oni“ v Evropské unii. „Budeme chtít jednoznačně ukázat, že jsme to my, kdo máme možnost to ovlivnit, jsme to my, kteří máme možnost se ukázat,“ poznamenal vicepremiér. Podle posledního celoevropského průzkumu Eurobarometr si jen 22 procent Čechů myslí, že jejich hlas má v EU váhu. Přesto má podle stejného průzkumu u lidí unie výrazně vyšší důvěru než česká vláda.

Také se Schwarzenbergem je premiér spokojen, pochválil ho za reformování resortu

Topolánek je s prací šéfa diplomacie spokojen, po společném setkání zopakoval, že Schwarzenberg je nejlepším českým ministrem zahraničí od roku 1989. Také podle průzkumů je Karel Schwarzenberg dlouhodobě nejoblíbenějším členem Topolánkova kabinetu.

Podle premiéra se na ministerstvu daří hlavně personální a institucionální audit. Česko snižuje počet ambasád, v tuto chvíli se hovoří hlavně o zrušení českého zastupitelství v Zimbabwe. Zahraniční agendě vytkl předseda vlády jen to, že Česko nezískalo křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN. To nicméně nepovažuje za přímou chybu Karla Schwarzenberga.

Zítra by měl Topolánek navštívit ministerstvo pro místní rozvoj, které vede Jiří Čunek. Ve středu by měl zavítat na ministerstvo životního prostředí vedené Martinem Bursíkem. Další čtyři ministerstva - kultury, spravedlnosti, zdravotnictví a obrany - premiér zkontroluje až po skončení vládních letních prázdnin.

Cílem inspekcí na ministerstvech je podle premiéra ověřit, jak se úřadům daří plnit programové prohlášení vlády. Topolánek je zahájil před necelými dvěma týdny na ministerstvu průmyslu a obchodu, ve všech resortech většinou chválil. Výhrady měl ale například k regulacím jízd kamionů na ministerstvu dopravy nebo k úbytku policistů v resortu vnitra.