Kalouskův právník požádal firmu Kroll a šéfa zbrojovky o omluvu

Praha - Právník ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) požádal dopisem společnost Kroll a bývalého šéfa Zbrojovky Vsetín Karla Dančáka o omluvu. Důvodem je pasáž v auditu financí Jiřího Čunka, podle které Čunek před lety za zbrojovku lobboval na ministerstvu obrany. Kalousek, tehdy náměstek na ministerstvu, tvrdí, že s Čunkem on ani jeho podřízení nejednali. Podle auditu měl Čunek lobbovat za přidělení zakázky na kanon Plamen pro letoun L-159.

Podle vyšetřovatele Krollu Tommyho Helsbyho Kalouskovo jméno zmínil někdejší šéf Zbrojovky Vsetín Karel Dančák. I od něj tedy nyní ministrův právník Oldřich Choděra žádá omluvu.

„Pokládám za otázku své cti, za otázku prestiže ministerstva obrany a za otázku prestiže vlády, abych si vynutil na původcích této lži omluvu a uvedení pomluvy na pravou míru,“ řekl Kalousek minulý týden novinářům.

Audit si objednal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a měl především zjistit, zda Čunek skutečně přijal, nebo nepřijal půlmilionový úplatek. Detektivové Krollu došli k závěru, že uplácen nebyl. Poukázali však na některé další způsoby, jak mohl nynější šéf KDU-ČSL získávat peníze například pobíráním cestovních náhrad při cestách právě na ministerstvo obrany.