Kopie mnichovské dohody je po 70 letech v Praze

Praha - Kopie německého originálu mnichovské dohody z roku 1938, která tehdejší Československo připravila o pohraniční území, po 70 letech dorazila do Prahy. Originální podoba dohody ještě nikdy v historii na českém území nebyla. Kopie bude nastálo vystavena v Kolovratském paláci v areálu Senátu, který byl sídlem vlád za první republiky.

Kopii dohody dnes v Zeleném salonku Kolowratského paláce od ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka převzal předseda horní komory Přemysl Sobotka. Právě v prostorách salonku byla 30. září 1938 s dohodou seznámena tehdejší vláda pod vedením generála Jana Syrového.

Jeden z nejklíčovějších dokumentů moderních dějin 

„Jedná se o jeden z nejklíčovějších dokumentů našich moderních dějin, až do současné doby vlastně nikdo kupodivu neměl zájem tento dokument k nám dostat,“ uvedl historik Boris Uhlíř z Vojenského historického ústavu. Knížek si to vysvětluje tím, že zájem mladé generace historiků je mnohem hlubší a díla v odborné literatuře musejí být více než dříve doprovázena obrazovým materiálem. „I proto si myslím, že tato kopie se vlastně dostává na světlo světa až v dnešních dnech,“ dodal.

Za originál byl považován i dokument s textem dohody, který má k dispozici Národní archiv. Byl napsán stejným typem psacího stroje a se stejnou grafickou úpravou. Kriminalistický ústav ale v květnu 2002 dospěl k závěru, že jde jen o velice kvalitní kopii. Podpisy na dokumentu nejsou totiž originální, ale byly na něj vytištěny.

Originál Německo vydat nehce 

Kopii se podařilo získat díky pomoci českého velvyslanectví v Berlíně z politického archivu německého ministerstva zahraničí. „Spíše jsme si přáli, abychom na výstavu získali německý originál. Ten doposud německá strana vydat nechce,“ dodal Knížek. Senát se na podzim chystá vystavit také originál Pittsburské dohody z 31. května 1918, v níž čeští a slovenští představitelé schválili spojení obou národů v samostatném státě. Dokument, který nyní putuje po Slovensku, bude nejcennější listinou na chystané výstavě o vzniku české státnosti v letech 1916 až 1921.

Německou verzi dohody bude podle Knížka možné vidět spolu s jejím anglickým a francouzským a možná i italským originálem od 28. října na rozsáhlé výstavě v prostorách Národního muzea, která bude věnována období první republiky. Originál mnichovské dohody už bylo možné vidět loni ve Zwieselu na německé straně Šumavy. Bavorská zemská vláda tehdy od května do října uspořádala reprezentativní výstavu Bavorsko-Čechy: 1500 let sousedství. Originál dohody zde byl na veřejnosti vystaven vůbec poprvé.

Adolf Hitler podepisuje mnichovskou dohodu
Adolf Hitler podepisuje mnichovskou dohodu