Pyrotechnici a potápěči hledají v Labi potopený německý tank

Dolní Žleb (Děčínsko) - Dnes začalo pátrání na dně Labe, kde by se měl nalézat německý tank z Druhé svšětové války. Jedná se o projekt, který inicioval Český rozhlas na základě několika svědeckých výpovědí po válce. Pyrotechnici, potápěči a pracovníci Českého rozhlasu řeku prohledávají přístroji na detekci kovu, pokud něco zaznamenají, ve středu a ve čtvrtek nastoupí potápěči.

Jiří Mach z Povodí Labe, které se na párání podílí, novinářům řekl, že ani v případě úspěchu určitě tank, který může vážit i 40 tun, z řeky nevyzvednou, protože by to bylo velmi náročné.

Pátrači mají k dispozici podrobnou mapu dna Labe, kterou povodí vytvořilo za pomoci lodi vybavené sonarem. Dnes si na ní vyznačili zhruba 15 míst, která považují za nejzajímavější. Jde o místa, kde je hloubka, z níž najednou vystupuje nějaký vrchol. Ta za pomoci systému GPS prohledají ze člunu, na kterém je umístěn magnetometr, tedy přístroj schopný zaznamenat železné předměty.

Pyrotechnik Jiří Chládek, který obsluhuje magnetometr a s pátráním pod vodou má zkušenosti, tvrdí, že pokud zde tank je, tak ho najdou. Velké kovové předměty, jako je nákladní auto či tank, je podle něho přístroj schopen zaznamenat na vzdálenost větší než deset metrů. K dispozici má navíc silný magnet uvázaný na laně.

Zda v Labi opravdu tank je, není zcela jasné, pátrání vychází ze vzpomínek pamětníků. Klíčové je svědectví převozníka Václava Patky, který se po válce účastnil vyklízení staré vojenské techniky z koryta Labe. „U Dolního Žlebu, tam, jak je ta hloubka, tam jsou ještě ty tanky,“ vyprávěl před lety muzejníkovi Vlastimilovi Pažourkovi.

Němci nepotřebnou techniku znehodnocovali nebo ukrývali. Záhadný tank by mohl pocházet z pancéřových divizí Grossdeutschland nebo Hermann Göring, které byly rozmístěny u Drážďan a 6. května 1945 se začaly stahovat k Ústí nad Labem. Podle jedné verze spadlo několik tanků do Labe při železniční nehodě mezi Drážďany a Ústím. Mach tvrdí, že jeden jeho známý chtěl tank najít a vyzvednout už asi před deseti lety.