Provoz na českobudějovickém letišti se letos zdvojnásobil

České Budějovice - V Plané u Českých Budějovic se letos zdvojnásobil provoz na letišti, které společně vlastní kraj a krajské město. Zatímco loni za celý rok zaznamenali pracovníci letiště na 6000 přistání a vzletů, letos stejný počet evidovali jen za první půlrok. Mezinárodních letů bylo za prvních šest měsíců 110, za celý loňský rok na letištní ploše dosedlo 60 a odlétlo z ní 70 mezinárodních letadel, sdělila mluvčí letiště Martina Vodičková.

Letiště má od loňského května licenci pro neveřejný mezinárodní provoz. Na ploše tak mohou přistávat letadla ze zahraničí, která se ale musejí 24 hodin předem ohlásit. Na letiště pak přijedou celníci a cizinecká policie kvůli odbavení. Když letiště získá veřejný mezinárodní statut, budou celníci a cizinecká policie sídlit přímo v areálu letiště. Letiště také nemá zázemí pro odbavení velkých mezinárodních letadel. Mezi 110 letošními mezinárodními lety jsou nejčastější přílety a odlety do Rakouska, Německa a Chorvatska, vysvětlila Vodičková.

Jihočeské letiště České Budějovice se nyní chystá na rozsáhlou rekonstrukci, aby se mohlo zařadit do sítě veřejných regionálních mezinárodních letišť. „Připravujeme rekonstrukci řídící věže, administrativního a technického zázemí, ale i výstavbu nového terminálu pro cestující. Budeme usilovat o to, aby z valné části byla modernizace financována z evropských strukturálních fondů,“ uvedl ředitel letiště Ladislav Ondřich.