Pacifista Brichta a vojáci Lábus a Čtvrtníček vystoupí na zahraničních misích

Praha - Čeští vojáci v zahraničních misích se mohou těšit na vystoupení Aleš Brichta Bandu, Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse. Umělci se rozhodli bez nároku na honorář vystoupit v Kosovu i Afghánistánu. Nejspíše o Vánocích tak tamní čeští vojáci budou moci zajít na rockový koncert Aleše Brichty nebo na hru Ivánku, kamaráde. "Jsem přesvědčen, že si to naši vojáci nejen zaslouží, ale také tento projekt uvítají," uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

„Jsem pacifista, ale vystoupit pro naše profesionální vojáky, kteří plní mírové úkoly, považuji za svou morální povinnost. Vážím si jich už proto, že já bych tu odvahu neměl,“ vysvětlil své rozhodnutí Brichta. „Aleš Brichta má modrou knížku, ale já jsem desátník, na vojně byl i Jiří Lábus, takže pro nás je to jako nastoupit do služby,“ doplnil ho s nadsázkou herec a režisér Petr Čtvrtníček. Připojit se k nim zvažují při dalších výpravách údajně i další interpreti, které by vojáci rádi slyšeli - například kapela Tři sestry.

Různí zpěváci dříve před vojáky vystupovali například v Bosně a Hercegovině nebo v Kuvajtu. Ze současných zahraničních misí se většina koncertů konala vzhledem k bezpečnostním podmínkám v klidnějším Kosovu. Do Afghánistánu se vypravil jako jediný interpret Daniel Landa, jehož vystoupení si vyžádali samotní vojáci.

Picek uvedl, že na akce na podporu kulturního vyžití vojáků armáda ročně vyčleňuje přibližně sto tisíc korun. Vystoupení Brichty, Čtvrtníčka a Lábuse ale žádné zvláštní náklady pro armádu znamenat nebudou - umělci nechtějí za své účinkování honorář a za vojáky se dostanou na palubě letadel, která do Kosova nebo Afghánistánu dopravují zásoby.