Žalobci se odvolali proti osvobození Železného v kauze převodu podílů

Praha - Žalobci se odvolali proti osvobození europoslance a bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Železný byl spolu s dalšími pěti muži souzen v případu mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů v CET 21. Soud zprostil šestici mužů obžaloby letos v červnu, podle spisu ošidili stát o více než 38 milionů korun.

„Odvolání v neprospěch všech obžalovaných jsme podali 28. července,“ uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Případem se tak bude zabývat odvolací Vrchní soud v Praze. Podle prvoinstančního soudu se neprokázalo, že by se stal skutek, který byl předmětem obžaloby. Soud podle předsedkyně senátu Dany Pacholíkové ani nedovodil úmysl obžalovaných zkrátit daň.

Podle obžaloby byla v dubnu 1996 jménem společnosti CET 21, s.r.o., založena akciová společnost CET 21, jejíž akcie nakoupili přibližně rovným dílem Železný, Josef Alan, Fedor Gál, Vlastimil Venclík a Peter Hunčík. Železný pak podle spisu začátkem července se společníky uzavřel smlouvu o tom, že na něj převedou 43,31 procenta obchodního podílu v CET 21, s.r.o., za což měli Alan, Gál, Venclík a Hunčík inkasovat každý půl milionu korun. V září od nich pak Železný vykoupil část akcií CET 21, a.s., za částku převyšující pět milionů dolarů. Faktický převod obchodních podílů na Železného všichni podle spisu realizovali na valné hromadě v únoru 1997.

Zatímco příjmy za údajný převod obchodních podílů v CET 21, s.r.o., se v daňových přiznáních všech čtyř mužů za rok 1996 podle spisu objevily, částky za prodej akcií danit nemuseli. Podle obžaloby byly ale peníze, které muži inkasovali za akcie, ve skutečnosti za převedené podíly. Obchod s akciemi CET 21, a.s., tak podle spisu sloužil k tomu, aby čtveřice své zisky nemusela danit a akciová společnost byla jen za tím účelem založenou „prázdnou slupkou“. Podle Pacholíkové ale nebyl prodej akcií nezákonný.

Všech šest mužů, kterým hrozí dva až osm let vězení, od počátku obvinění odmítá. Vytvoření akciové společnosti podle nich iniciovala a financovala společnost Central European Media Enterprises (CME). Cílem projektu prý bylo sdružit televizní licenci, kterou vlastnila CET 21, s.r.o., i servisní část, kterou zajišťovala ČNTS, jejímž majoritním vlastníkem byl americký investor CME, do jedné společnosti. Akciová společnost pak měla být obchodovatelná na pražské burze. Tento záměr ale nakonec podle nich zamítla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Celý projekt akciové společnosti tak podle obžalovaných s převody podílů v CET 21, s.r.o., vůbec nesouvisel.

Smlouvy o převodech podílů byly podle obžalovaných neplatné a půlmilionové sumy nebyly Gálovi, Venclíkovi, Hunčíkovi ani Alanovi nikdy vyplaceny. V jejich daňových přiznáních se prý smlouvy objevily omylem, po chybě Rozehnalovy matky, která tehdy spravovala jejich účetnictví.

Železný je stíhán ještě v dalších dvou kauzách, v jedné už padl nepravomocný odsuzující rozsudek. Městský soud loni v srpnu uznal europoslance vinným z krácení daní při dovozu obrazů z ciziny a uložil mu dvouletý podmíněný trest se čtyřletým odkladem a zároveň peněžitý trest pět milionů korun.