Svaz pacientů: Zdravotnictví přátelské k občanům? Žádné poplatky a jen jedna pojišťovna

Praha - Vůbec žádné regulační poplatky a jen jedna zdravotní pojišťovna patří do Veřejného zdravotnictví přátelského vůči občanům. Dokument pod tímto názvem představil Svaz pacientů ČR. Pětatřicet bodů vzešlo ze společného jednání se zástupci politických stran kromě ODS u takzvaného Hranatého stolu a představuje protiváhu k reformním záměrům ministra Tomáše Julínka a jeho Kulatému stolu expertů. Julínkovy změny ve zdravotnictví svaz dlouhodobě kritizuje - podle něho porušují ústavu. Chce se obrátit i na Ústavní soud.

Výsledky jednání Hranatého stolu nabídl svaz stranám, které se diskuse účastnily, aby je využily v komunálních volbách.

Pacienti by za poskytnutou péči neměli platit, hradila by se z pojištění, uvádí se například v dokumentu. Pojistné je třeba stanovit „na základě solidarity bohatších s chudšími“, v materiálu se však také píše, že by se měl zrušit strop na odváděné pojistné a že by se mělo lépe než dosud stanovit pojistné podnikatelům. Stát by měl naopak víc platit za děti, důchodce, studenty nebo nezaměstnané.

"To neznamená, že…

… pokud některé prvky připomínají péči o člověka (za socialismu), tak by se to mělo nazývat reliktem socialismu. Tento princip byl vyznáván i tvrdými kapitalisty."

/viceprezident Svazu lékařů Jan Mrázek/ 

Z pojištění by se měla hradit úplná péče - i zubní, pohotovost nebo rehabilitace. Existovat by měla jen jedna veřejná zdravotní pojišťovna - podle dokumentu jde o nejhospodárnější řešení -  menší pojišťovny by se přeměnily na její pobočky.

Svaz by chtěl také zajistit „důstojné platy“ lékařům a sestrám, neboť jejich příjmy jsou v porovnání s vyspělými státy nízké. Potřebné finance lze podle viceprezidenta Svazu lékařů Josefa Mrázka najít už v současném systému, kde unikají. Stát by měl také zvýšit výdaje na zdravotnictví.

Kvůli poplatkům se chce Svaz pacientů obrátit na Ústavní soud, podpoří ho i senátorka Gajdůšková

Svaz pacientů nesouhlasí s většinou Julínkových reformních kroků, kvůli jednomu z nich - regulačním poplatkům - se chce obrátit na podzim i na Ústavní soud. „Podle ústavy má člověk nárok na bezplatnou péči, pokud platí zdravotní pojištění. Není důvod, proč by měl být nucen platit za tu samou a již hrazenou péči poplatky,“ vysvětlil prezident svazu Luboš Olejár.

Spolu se svazem hodlá svou stížnost předložit také senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD). Tu svaz dnes jmenoval do funkce první pacientské ombudsmanky. Obracet se na ni mohou lidé z Moravy.

Ústavní soud se poplatky už jednou zabýval. Posuzoval je jako součást vládní reformy financí, kterou napadla opozice. Soudci rozhodli - i když těsně - o zachování placení u lékaře, v lékárnách nebo v nemocnici. Gajdůšková nyní uvedla, že chce na toto rozhodnutí podat stížnost. Zatím ji iniciuje sama, doufá ale, že se k ní přidají i další zákonodárci.

Zdravotnické poplatky
Zdravotnické poplatky