Za ubodání bezdomovce z Pardubic dostal muž deset let vězení

Praha - Za zabití bezdomovce z Pardubic dostal Jiří Dračka deset let vězení. Po krátké hádce svého známého ubodal nožem. Pražský vrchní soud to shledal jako společensky nebezpečné jednání, a proto dnes změnil původní verdikt Krajského soudu v Hradci Králové z letošního května, podle kterého měl obviněný strávit ve vězení osm let za ublížení na zdraví s následkem smrti.

Žalobce dnes v odvolání naznačil, že prvoinstanční soud při rozsudku chyboval, když Dračkovi uložil trest pod spodní hranicí zákonné sazby. Za úmyslné ublížení na zdraví s následkem smrti lze totiž odsoudit člověka podle trestního zákona nejméně na deset let ve vězení. Krajský soud ale takový trest považoval za nepřiměřeně přísný a vyměřil Dračkovi o dva roky méně vzhledem k okolnostem případu. Tím ale podle vrchního soudu zpochybnil vysokou společenskou nebezpečnost činu, při kterém zemřel člověk.

Dračka podle spisu loni v listopadu napadl svého známého nožem. Muž na následky zranění zemřel. Incident bezdomovců zahájil podle obžaloby poškozený, který Dračku napadl a bil ho pěstmi do obličeje. Dračka poté vytáhl nůž a bodl muže do břicha.

Žalobce také poukázal na fakt, že pachatel byl již v minulosti dvanáctkrát soudně trestán za majetkovou trestnou činnost. I když obhájkyně zdůraznila, že Dračka nemá v rejstříku zaznamenány žádné násilné trestné činy a ani soudní znalec u něj nespatřoval sklony k agresi, odvolací senát to nepovažoval za okolnosti, kvůli kterým by soud mohl mimořádně snížit trest. To je totiž podle zákona možné pouze v případech, kdy obžalovaný například musí živit rodinu, čin spáchal v nepříčetnosti a podobně.

Dnešní rozsudek je pravomocný a nelze se proti němu odvolat. Možné je jen dovolání k Nejvyššímu soudu.