Stát chce pomoci městům řešit problémy sociálního vyloučení

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj se chce pustit do odstraňování sociálně vyloučených lokalit. V Česku je jich 300 a města si s nimi často neumí poradit. Ministerstvo proto připravuje koncepci, která by dala městům návod na pomoc obyvatelům sociálně vyloučených oblastí. Peníze na řešení těchto problémů by pak získaly obce, které připraví podle "ministerské kuchařky" ucelený program, jak jim pomoci.

V současnosti neexistuje město, které by se dokázalo s problematikou sociálně vyloučených romských oblastí vypořádat, tvrdí jeden z autorů koncepce Jan Baláž: „Ambicí koncepce je dát obcím jednoduchou kuchařku, jak se k tomuto problému postavit.“

Základem koncepce je přesvědčení, že je třeba, aby se města při sociálním začleňování Romů zabývala zároveň jejich vzděláváním, zaměstnáváním i bydlením. 

Baláž uvedl, že je potřeba, aby vláda na financování těchto programů vyčlenila další prostředky. „Pokud je nevyčlení dnes, tak to bude muset udělat za nějako dobu, a bude to o to dražší,“ dodal. Materiál, na jehož vzniku se podle Baláže podíleli i Romové, dostanou nyní k doplnění další resorty. Potom by ji měla schvalovat vláda.

Návody na řešení sociálního vyloučení Romů mají i další ministerstva. Například ministerstvo školství plánuje, jak romským dětem umožnit dosažení vyššího vzdělání. Zástupci jednotlivých resortů, Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách i představitelé neziskového sektoru se dnes shodli, že je potřeba prohloubit při řešení romské integrace meziresortní spolupráci. Podle nich by se měl najít jeden gestor, který by vše řídil a koordinoval. Situací Romů by se ve středu měla zabývat i vláda.