Před čínskou ambasádou proběhl protest za lidská práva

Praha - Před čínským velvyslanectvím v Praze proběhla protestní akce, která má upozornit na porušování lidských práv v Číně. Pět zlatých medailí pro Čínu ironicky symbolizovalo různé způsoby perzekuce Číňanů jejich vlastní vládou, například velké množství poprav, cenzuru médií a internetu nebo represe v Tibetu. Čína přitom dříve slíbila, že represe zmírní, žádné změny ale nenastaly.

„Dnes se ukazuje, že všechny ty sliby, které čínský režim dal v souvislosti s porušováním lidských práv, byly plané. Je to výraz cynismu, kdy naslibovali něco a ani se nepokusili tu situaci změnit,“ uvedla poslankyně Kateřina Jacques.

Zaprvé protest poukázal na velký počet poprav, neboť v Číně čeká smrt na pachatele 68 většinou nenásilných činů včetně korupce nebo daňových úniků. Zadruhé na cenzuru médií a internetu, v čemž ovšem Číně ochotně pomáhají firmy jako Microsoft, Yahoo nebo Google. Třetí až pátý bod pak jsou represe v Tibetu, pronásledování a odebírání orgánů uvězněným členům hnutí Falun Gung a potlačování politické a náboženské svobody.

Svůj nesouhlas vyjádřili i zástupci organizací Olympic Watch, Amnesty International a známé osobnosti. „Nemám ráda, když lidé nemají volbu a šanci žít podle vlastních představ,“ říká k tomu plavkyně Yvetta Hlaváčová.

Krása a horor

Utrpení čínských občanů pořadatelé vyjádřili fotografickou sérií Krása a horor, která ukazuje dvě tváře Číny: tu oficiální a vyretušovanou i tu skutečnou, skrývanou. Organizátoři chtějí ve své činnosti pokračovat i dál.

Poukázáním na konkrétní prohřešky čínského režimu chtěli pořadatelé upozornit i na jednu obecnou pravdu, totiž že asi pětina obyvatel planety Země, tedy Číňané, nežijí ve svobodné zemi.