Klaus a Gašparovič: Srpen 1968 ukázal tragičnost a iracionálnost komunismu

Bratislava - "Je to společný černý bod v českých i slovenských dějinách," řekl o srpnu 1968 slovenský prezident Ivan Gašparovič při dnešním setkání se svým českým protějškem Václavem Klausem. Oba představitelé se shodli, že vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa definitivně ukázal tragičnost a iracionálnost komunistického režimu. Současné generace politiků musí podle nich usilovat o to, aby se podobná situace nikdy neopakovala.

Klaus a Gašparovič položili věnce k památníku obětí sovětské okupace. Na schodech Univerzity Komenského, kde je památník umístěn, byli v srpnu 1968 zastřeleni tři lidé, včetně sedmnáctileté studentky Dany Košanové.

V Bratislavě proti Klausovi protestovali dva Gruzínci

Oba prezidenti si také prohlédli expozici fotografií Ladislava Bielika z roku 1968. Přímo na výstavě čekala dvojice občanů Gruzie, kteří demonstrovali proti Klausovi. Na transparentu zařadili českého prezidenta vedle autoritářských vládců Lukašenka, Castra a Cháveze. „Na tuto tabuli cti se Klaus dostal svými názory na konflikt Ruska a Gruzie,“ uvedli, co je k protestu vedlo.

Je to nedorozumění, reagoval Klaus. Je podle něj hloupost, aby byly věci vnímány černobíle a vyhraněně. Bez viny na současném stavu podle něho není ani Gruzie ani Rusko.

Česká hlava státu opakovaně varovala před jednostranným pohledem na kavkazský konflikt. Nepostavila se ani zcela jednoznačně za českou vládu, která schválila několikamilionovou pomoc Gruzii a ruské zásahy označila za nepřijatelné.

Dvě prezidentská setkání za dva dny

V rámci čtyřicetiletého výročí srpnových událostí se Klaus včera setkal v Mikulově s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem. Česká hlava státu ocenila, že Rakousko v tehdejší době poskytlo azyl desetitisícům uprchlíků.

Protest při Klausově návštěvě v Bratislavě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24