Poslanci odložili zákon o státní službě o tři roky

Praha - Státní zaměstnanci se nového služebního zákona v příštím roce zřejmě nedočkají. Sněmovna dnes schválila odklad účinnosti této normy o další tři roky, tedy do roku 2012. Rozhodnutí sněmovny posoudí ještě Senát a prezident. Vláda chce připravit nový zákon, který by jednotně upravil postavení státních úředníků. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas už dříve prohlásil, že na zákonu by se mělo shodnout celé politické spektrum, aby se při střídání vlád neměnil. Dalším důvodem odkladu je podle něj také nedostatek peněz.

Služební zákon byl schválen již v dubnu 2002, jeho účinnost ale byla od té doby již třikrát posunuta. Zákon měl státním úředníkům přesně stanovit práva a povinnosti. Měli mít například nárok na služební příplatky, pětitýdenní dovolenou a odstupné ve výši pěti měsíčních platů. Na druhé straně by ale skládali slib věrnosti státu a museli by absolvovat pravidelná hodnocení.

Ministr Nečas už dříve uvedl, že vláda chce připravit nový zákon, který by stanovil obecná pravidla pro službu ve státní správě. Mělo by se na něm podle něj shodnout celé politické spektrum, aby se neměnil při střídání vlád. Dalším důvodem k odkladu původního návrhu služebního zákona je podle Nečase to, že stát nemá dost peněz na jeho financování.