Za zneužití pravomoci veřejného činitele dostali policisté dva roky

Kolín - Soud v Kolíně odsoudil bývalé policisty Davida Procházku a Josefa Hladíka na dva roky odnětí svobody s podmíněným odkladem na dva roky a k zákazu činnosti na pět let. Oba muže uznal vinnými ze zneužití pravomoci veřejného činitele a vydírání. Obhájci bývalých policistů se proti rozsudku na místě odvolali. Oba muži obvinění popírají.

V lednu roku 2005 zadrželi odsouzení muži v Týnci nad Labem Jiřího Slezáka, kterého měli na služebně bít a mučit. Slezák uváděl, že ho policisté bili kovovým teleskopickým obuškem a polévali horkou vodou. V květnu loňského roku kolínský soud oba policisty osvobodil. Státní zástupce se ale odvolal a Krajský soud v Praze mu případ vrátil k novému projednání.

„Trvám na tom, že jsem na oddělení toho dne vůbec nebyl,“ hájí se Hladík. Soudce Miroslav Vobořil ale v rozhodnutí uvedl, že důkazy, výpovědi svědků a znalecké posudky svědčí v neprospěch obžalovaných. Podle posudků si například popáleniny nemohl Slezák způsobit v žádném případě sám. „Horká voda byla v kuchyňce, která byla v prostorách, kam se poškozený nemohl dostat. Muselo to tam být přineseno,“ dodala státní zástupkyně Květoslava Eimanová.

Podle státní zástupkyně byl po celou dobu se Slezákem Procházka. Hladíka proto navrhla zprostit obžaloby. Soudce Vobořil jí ale nevyhověl: „Znalci došli k jinému závěru. Doplnili jsme také dokazování výslechem svědků a listinnými důkazy. Misky vah se převážily k věrohodnosti pana Slezáka.“ Obhájci se sice snažili poukazovat na fakt, že Slezák je známý recidivista. Byl už dvanáctkrát trestně stíhán, z toho třikrát za napadení veřejného činitele. Podle soudce to ale neznamená, že nemluví pravdu.  

Josef Hladík
Josef Hladík