Radnice v Českém Krumlově začala opravovat ulici poblíž centra

Český Krumlov - Českokrumlovská radnice dnes začala opravovat Horní ulici, která je klíčovou spojnicí s historickým centrem města. První práce ale už dokázaly rozzlobit některé podnikatele i obyvatele. Stěžují si na hluk. Obchodníci se obávají, že přijdou o zákazníky. Podle starosty byla rekonstrukce nezbytná, s případnými kompenzacemi za ztráty radnice nepočítá.

Bagry odstraňují z ulice asfaltový povrch a mezi domy se celé dny rozléhá hluk. Stavebné firma se snaží pracovat co nejrychleji, připouští ale, že na místní čeká složité období. „V osm hodin ráno se začne s těžkými stroji a to by mělo trvat až tak do šesti do večera,“ říká ředitel stavební firmy Martin Pocklan.

Majiteli obchodu s hudebními nástroji Radimu Machalovi odhání hluk zákazníky a každý den tak přichází o tržbu a není zdaleka jediný. Pokud klesnou tržby na minimum, někteří obchodníci zvažují, že požádají radnici o kompenzace. Podle zastupitele Jana Vondrouše by byl takový požadavek legitimní.

Radnice ale žádné náhrady nechystá. Podle starosty s opravou čekala na konec sezony, aby podnikatelům nezpůsobila větší ztráty. „Termín byl vybrán na základě kompromisu všech provozovatelů,“ vysvětluje postoj radnice starosta Luboš Jedlička (ODS).

Dělníci namísto asfaltu položí dlažbu, zrekonstruují plynovod a jeho přípojky. Oprava přijde na šest milionů korun. Stavební firma tady bude pracovat až do konce listopadu. Klíčová ulice ožije opět 10. prosince.