Nejvyšší soud nevydal Alžbětě Pezoldové zámek v Hluboké

Praha - Alžběta Pezoldová neuspěla u Nejvyššího soudu s žádostí o vydání zámku v Hluboké nad Vltavou a zámek dál zůstává státu. Pezoldová usilovala o vydání prostřednictvím určovací žaloby jako dědička posledního šlechtického majitele Adolfa Schwarzenberga a kromě zámku Hluboká si dělá nárok i na stovky dalších nemovitostí z majetku hlubocké větvě Schwarzenbergů, u českých soudů ale zatím neuspěla.

Alžběta Pezoldová podala několik desítek žalob a její právníci podle aktuálních informací míří k mezinárodnímu soudu. Komunální politici a památkáři nebyli výrokem soudu překvapeni a s kladným výsledkem počítali.

Pezoldová usiluje o majetek čtyřiceti miliard korun. Už soudy nižší instance dříve rozhodly, že může majetek domáhat jen podle restitučních zákonů, ne prostřednictvím určovací žaloby. Odvolací krajský soud navíc připomněl, že hlubocká větev Schwarzenbergů přišla o majetek včetně zámků v Českém Krumlově a Hluboké nad Vltavou na základě speciálního zákona z roku 1947. „Tento zákon je nadále součástí právního řádu České republiky a nikdy nebyl zrušen,“ podotkli budějovičtí soudci. Nejvyšší soud v rozsudcích nenašel žádné nesrovnalosti a dovolání Pezoldové odmítl jako nepřípustné.

Stejně dopadla i žádost Pezoldové o vydání Schwarzenberské
hrobky v Domaníně u Třeboně. Romantický zámek v Hluboké nad Vltavou byl hlavním sídlem mocné větve Schwarzenbergů, jejíž majetek žádá Pezoldová jako adoptivní vnučka a dědička posledního majitele Adolfa Schwarzenberga. Nyní je Hluboká jedním z nejnavštěvovanějších zámků v Česku.

Majetek zabavil lex Schwarzenberg 

Hlubocká větev Schwarzenbergů přišla o majetek včetně zámků v Českém Krumlově a Hluboké nad Vltavou na základě speciálního zákona z roku 1947. Zákon přezdívaný lex Schwarzenberg dosud platí, Pezoldová ale letos navrhla Ústavnímu soudu jeho zrušení, v této kauze ještě nebylo rozhodnuto. Druhá, orlická větev Schwarzenbergů v čele
se současným ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, majetek získala v restitucích zpět.

Původně rakouský rod Schwarzenbergů během staletí zapustil kořeny v
Čechách. Vlastnil prakticky celé jižní Čechy, píše se na rodových
internetových stránkách. Pezoldová si nárokuje kromě Hluboké nad Vltavou také zámek v Českém Krumlově, Třeboni, Červeném Dvoře a Postoloprtech, Schwarzenberský a Salmovský palác v Praze, klášter Zlatá Koruna a desetitisíce hektarů pozemků.

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg