Klaus a Topolánek připomněli odkaz Edvarda Beneše

Sezimovo Ústí/Tábor - Prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek a další vysocí představitelé politického i společenského života se dnes v Sezimově Ústí zúčastnili pietního aktu k 60. výročí úmrtí druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Akce k výročí Benešovy smrti pokračovaly i odpoledne, prezident Klaus například zahájil výstavu exponátů z Benešovy pozůstalosti.

„Snahou Edvarda Beneše bylo prosazení a uhájení nezávislosti a svobody Československa,“ řekl při svém projevu v Sezimově Ústí prezident Václav Klaus. Podle něj sice Beneš nakonec nebyl schopný najít účinnou obranu a podlehl náporu dvou totalit 20. století, ale měl by zůstat v paměti jako velký státník, díky němuž bylo Československo dvě desetiletí suverénní zemí. „Zejména díky němu a jeho dílu dnes odevzdáváme Evropské unii významné součásti své státní suverenity jako nezpochybnitelná a respektovaná národní a státní entita,“ pronesl Klaus.

Topolánek: Nedovedu si představit zrušení Benešových dekretů

„Prezident Beneš byl velký státník, nepochybně jedna z největších postav 20. století v české politice. Byl jediným českým státníkem, který vedl Světové společenství. Žil ve velmi složité době a celá řada jeho rozhodnutí je dnes podrobována kritice. Daleko víc než o jeho osobní selhání při těchto rozhodnutích se jednalo o selhání mezinárodního řádu a velmocí,“ uvedl po pietním shromáždění u Benešova hrobu premiér Topolánek.

„Benešovy dekrety jsou základem našeho právního řádu, je na nich postavena celá poválečná konstrukce. Nedovedu si představit, že by se někdy mohly rušit,“ řekl Topolánek k dekretům upravujícím diskutabilní poválečný odsun a konfiskaci majetku Němců a Maďarů.

Výstavy představí unikátní exponáty z Benešova života

V budově Městského úřadu v Sezimově Ústí také začnou výstavy nazvané Z Benešovy vily a Jak vnímali občané Sezimova Ústí druhého československého prezidenta. Beneš strávil ve vile v Sezimově Ústí poslední chvíle svého života.

Odpoledne navštívil Václav Klaus Tábor, kde besedoval se studenty Gymnázia Pierra de Coubertina a Táborského soukromého gymnázia. Večer zahájil v gotickém sále Husitského muzea výstavu Dr. Edvard Beneš, československý diplomat, politik a prezident. Lidé si na ní mohou prohlédnout řadu exponátů a fotografií z pozůstalosti prezidenta Beneše i jeho manželky Hany a také například nábytek z vily v Sezimově Ústí.

Premiér Toplánek při pietním aktu k 60. výročí úmrtí Edvarda Beneše
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24