Městští strážníci budou moci nadále měřit rychlost

Praha - Městská policie nepřijde o možnost měřit radarem rychlost jízdy v obcích. Bude to ale možné jen v těch místech, která určí republiková policie. Strážníci by tak měli měřit jen tam, kde je ohrožena bezpečnost a plynulost provozu. Řidiči si teď často stěžují, že jsou radary umístěny na přehledných místech na konci obce - policii prý často nejde o bezpečnost dopravy, ale o vyšší výběr pokut.

„Chceme zamezit tomu, aby si obce v podstatě nepřivydělávaly tím, že budou šikanovat řidiče,“ řekl k tomu Jiří Stříteský, předseda senátorského klubu ODS. Podle policie je to hlavní, že radary snížily počet vážných i smrtelných dopravních nehod. 

Se změnou počítá novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes schválila vláda. Kdyby novela nebyla schválena, strážníci by od nového roku přišli o právo měřit rychlost, což by podle kritiků ohrozilo bezpečnost na silnicích. Novela má také umožnit řidičům, aby si prostřednictvím systému Czech Point vyjeli výpisy s bodového rejstříku. Novelu předběžně projednal i senátní ústavněprávní výbor.