Olomoucký soud řeší 18milionový podvod kolem Nemocnice Na Homolce

Olomouc - Krajský soud v Olomouci začal projednávat případ údajného mnohamilionového podvodu týkajícího se pražské Nemocnice Na Homolce. Před sedmi lety nedodala přerovská firma nemocnici objednaný kardiochururgický laserový přístroj a způsobila jí tím škodu 18 milionů korun. Podle informací ČT poškozená nemocnice po viníkovi peníze zpět nechce. Soudní jednání je naplánované i na zítra, s ohledem na výslechy svědků ale bude pravděpodobně odročeno.

Do případu je zapleten i bývalý ředitel nemocnice Oldřich Šubrt, který je obviněn z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Lobbista František Vybíral a Petr Gremlica jsou obviněni z korupčního jednání.  Miroslav Kristek, jednatel firmy, která měla přístroj dodat, je stíhán za podvod. Před soudem se hájil tím, že firma závazkům nemohla dostát kvůli Vybíralovi, který si od společnosti půjčil přes čtyři miliony korun. Firma však v té době musela zaplatit splátku ministerstvu za půjčku.

Zástupci Nemocnice Na Homolce si podle obžaloby objednali zhotovení systému od soukromé společnosti ROKOS a spol. se sídlem v Přerově. Firma se ale dostala do finančních potíží a nemocnice postupně proplatila zálohy až do výše 18 milionů korun. Přístroj ale nikdy vyroben nebyl a další dva muži se proto po chybějících milionech snažili zahladit stopy.

Šubrt s obviněním nesouhlasí. Ohledně kvality systému měl podle svých slov doporučení od ministerstva zdravotnictví. „Dosáhli jsme toho, že jsme zrušili smlouvu, nechali uznat dluh a sankční úroky a dali to k soudu. Pak jsme zjistili, že firma je prázdná. Je lehké říci, že jsem to špatně sledoval,“ dodal.