Lékaři chtějí u rizikových skupin kontroly na tuberkulózu

Praha - Odborníci na plicní nemoci marně volají po tom, aby se kontroloval výskyt tuberkulózy u cizinců z rizikových zemí. Naposledy se tato nemoc objevila u mongolských dělníků na Českolipsku a v Pardubicích. Návrhy lékařů už ale několik let odmítá ministerstvo zdravotnictví, výskyt nemoci je v Česku velmi nízký. Navíc prý není jasné, kdo by kontroly hradil.

Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta se čas od času konají kontroly zaměřené na výskyt tuberkulózy mezi rizikovými skupinami, v současnosti se ale nic takového nechystá. Výskyt tuberkulózy v Česku rok od roku klesá a patří k nejnižším v EU. V průměru se s touto nemocí léčí osm lidí na 100.000 obyvatel.

Loni lékaři zjistili tuberu u 871 lidí, 17,6 procenta z nich pocházelo z ciziny. Podobný poměr mezi nemocnými zaznamenává i hlavní město. Podle pražské hygieničky Zdeňky Jágrové přišli od začátku roku do dnešního dne lékaři v Praze na 56 případů nemoci, z toho 11 mezi cizinci. Konkrétně šlo o čtyři Ukrajince, dva Slováky a po jednom případu z Bulharska, Rumunska, Pákistánu a Mongolska. 

V ČR se proti tuberkulóze očkují novorozenci a starší děti. V dětském věku chrání před nebezpečnými formami choroby a poté zvyšuje odolnost proti náhodné nákaze. Očkování nicméně neposkytuje úplně stoprocentní ochranu proti nemoci. „Pokud byste s člověkem, který má otevřenou tuberkulózu, byli ve styku jako zaměstnanci nebo známí, tak tu tuberkulózu časem dostanete,“ řekl Homolka.