Jízdenky ČD je možné platit pomocí internetové peněženky PaySec

Praha - Pomocí virtuální peněženky PaySec lze od září platit internetové jízdenky Českých drah, informovaly České dráhy. PaySec je pro klienty, kteří nemohou nebo nechtějí platit na internetu kartou. Na českém trhu začal systém fungovat letos v dubnu; v současnosti jej mohou použít zákazníci zhruba stovky internetových obchodů a využívají jej klienti všech českých bank.

Internetový prodej jízdenek zprovoznily České dráhy na konci roku 2005. Cestující si původně mohli koupit jízdenky pouze do vlaků SuperCity Pendolino, v současnosti je možné pořídit doklady do zhruba 500 vlaků kategorie rychlík, expres, InterCity, EuroCity a SuperCity.

PaySec vyvinuly Poštovní spořitelna a ČSOB jako odpověď na světový systém PayPal. Jde o předplacené virtuální konto, kam si může uživatel převést ze svého bankovního účtu potřebnou částku. Poté mu k platbě na internetu stačí zadat jméno a heslo internetové peněženky; nemusí tak zadávat například číslo karty.

Pay Sec je tak podle Lejly Goulliové z ČSOB zabezpečen na úrovni internetového bankovnictví, tedy šifrovaným přístupem na server a potvrzovací SMS zprávou. „Žádný platební systém včetně platby v hotovosti není zcela bezpečný,“ upozorňuje ale Zámečník.

Zájem o internetové jízdenky každým rokem roste. Za prvních osm měsíců letošního roku prodaly dráhy přes internet 230 000 jízdenek za 42 milionů korun. Největší zájem je o mezikrajové zlevněné jízdenky eLiška, průměrná hodnota jedné transakce je 200 korun.

PaySec lze využít také při nákupu autobusových jízdenek a letenek například na portálech e-Jízdenka, Letuška.cz nebo Student Agency. Čeští klienti mu dávají přednost před zahraničními systémy zejména proto, že komunikuje v češtině.