Krajské organizace ODS jsou pro odchod Vlastimila Tlustého

Praha - Krajské organizace ODS souhlasí, aby ze sněmovny kvůli kauze Jana Moravy odešel i Vlastimil Tlustý. Shovívavost naopak vyjádřily v případě šéfa poslanců Petra Tluchoře, jeho zapojení do případu je prý sporné. Vedení největší vládní strany se už o víkendu od případu spojeného s oběma poslanci distancovalo a k rezignaci vyzvalo jak Moravu, tak i stranického rebela Tlustého, který se prý na vzniku podvrhů aktivně podílel.

Morava v pondělí oznámil, že ve Sněmovně končí. Reagoval tak na reportáž, podle níž se snažil sbírat kompromitující materiály na některé poslance kvůli možnému vydírání. Tlustý, který je se současným vedením ODS dlouhodobě ve sporu, prý k odchodu ze sněmovny nemá důvod. Předseda ODS Mirek Topolánek přitom právě Tlustého označil za hlavního strůjce kauzy.

Morava i Tlustý jsou členy středočeské organizace strany. Její lídr a hejtman Středočeského kraje Petr Bendl se ale k podílu viny jednotlivých aktérů kauzy nechtěl vyjadřovat: „Kauza jako celek poškozuje celou ODS a není podstatné, jestli za ní může ten či onen z aktérů více,“ řekl.

Jakubková chce vyšetřovací komisi

Poslankyně zelených Věra Jakubková chce, aby ke kauze Jana Moravy vznikla koaliční vyšetřovací komise. „Zůstává řada otázek, je důležité, aby koaliční partner byl důvěryhodný“ uvedla na dnešní tiskové konferenci. Zatím ale není jasné, kolik by měla mít komise členů, ani kdo by v ní měl zasedat. Komise by prý měla dojít k výsledku, který je stravitelný pro všechny. Jakubková také naznačila, že se i ona stala terčem různých útoků. Nechce o nich ale mluvit, protože nemá potřebné důkazy.

Poslankyně má prý také problém s rozpočtem na dopravní infrastrukturu pro příští rok. Nelíbí se jí jak zkrácení rozpočtu, tak i rozdělení mezi jednotlivé priority. Znovu tak trochu stížila situaci staronovému šéfovi zelených Martinovi Bursíkovi. Její odhod z poslaneckého klubu strany by ohrozil křehkou vládní koalici.

Poslankyně Strany zelených
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24