Poslanci si díky reformě finančně polepší

Praha - Poslanci, senátoři i ministři budou mít od příštího roku vyšší platy. Pomůže jim totiž vládní reforma veřejných financí. Zákonodárci i členové vlády spadají do vyšší příjmové skupiny. Budou platit míň na daních a vztahovat se na ně bude i zastropování plateb sociálního a zdravotního pojištění. Kritizuje to opozice, která v úterý ve sněmovně reformu nepodpořila. Podle ní se může jednat i o střet zájmů.

Reforma veřejných financí je podle opozice něco jako „malá domů”. Poslanci, ministři i premiér totiž vydělají na nižších daních tisíce korun měsíčně. Miroslav Opálka, poslanec KSČM, to potvrdil: „Vzhledem k tomu, že zákonodárci nejsou placeni špatně, budou spadat do té skupiny, pro které to bude výhodné.” Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) doplnil: „Je jasné, že poslancům koalice určitě zjednodušilo rozhodování to, že oni sami si polepší.”

Zástupci koalice ale nad kritikou kroutí hlavou. „Od opozice bych čekal méně bulvární typ argumentace,” namítá ministr financí Miroslav Kalousek. Jiří Čunek zapochyboval o tom, že při hlasování o reformě motivoval poslance fakt, že si finančně polepší: „To zvýšení u poslanců, dělá dva tisíce měsíčně nebo víc… Takže určitě to pro ně – při tolika penězích – nemůže být důležité.”

Poslanci a senátoři si příští rok skutečně polepší o 2500 korun. Jejich základní čistý příjem tak stoupne na víc než 43 tisíc. Každý ale pobírá navíc ještě nezdaněné náhrady v řádu desítek tisíc. Ministři půjdou s platem nahoru o 13 500 korun měsíčně a premiér dokonce o více než 25 tisíc čistého.

Proti ostatním lidem mají poslanci také nárok na 90 dnů nemocenské s plným platem. Standardní zaměstnanec přitom podle reformy od příštího roku nedostane za první tři dny nemoci ani korunu. Podle opozice se poslanci tím, že reformu odhlasovali, dostali do střetu zájmů, protože sami sebe zvýhodnili. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ale oponuje, že na tom nic špatného nevidí. Ministryně školství Dana Kuchtová zase tvrdí: „Za práci, kterou odvádíme a která je skutečně náročná a velice zodpovědná, jsou platy odpovídající.”

Vládní reformu veřejných financí by měl pravděpodobně v září projednávat Senát. Ten by ji měl ale schválit bez problémů, protože v něm má většinu ODS.