Bývalý pracovník rozvědky podal stížnost proti obviněním v kauze Savoy

Praha - Bývalý pracovník rozvědky, který byl koncem srpna obviněn kvůli úniku nahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa v pražském hotelu Savoy, podal stížnost proti zahájení trestního stíhání. Podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové státní zástupce o stížnosti zatím nerozhodl. Ze stejných činů byl v květnu obviněn i bývalý policista útvaru zvláštních činností Jiří Dvořák.

Žalobci viní bývalého pracovníka Úřadu pro zahraniční styky a informace Petra Bakeše ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Podle dřívějších informací Bakeš údajně požádal Dvořáka, aby pro něj získal nahrávku na žádost bývalého ředitele rozvědky Karla Randáka. Policista prý nevěděl, pro jaké účely má nahrávka sloužit, a žádosti vyhověl, aniž o tom sepsal jakýkoli úřední dokument.

Záběry ze schůzky Šloufa s Weiglem se dostaly na veřejnost několik dní před prezidentskou volbou. Kauza tehdy zásadně ovlivnila výběr hlavy státu. Strana zelených se například kvůli podezřelé schůzce přiklonila k veřejné volbě. Hotel Savoy už dostal za nezákonné pořizování záznamů od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu. Proti rozhodnutí se ale odvolal a úřad proto zatím její výši nesdělil. Podle zákona může jít o miliony korun.