Mezi Rozvadovem a Norimberkem se otevřel nový úsek dálnice

Plzeň - V Německu dnes slavnostně otevřeli poslední chybějící kus dálnice, po které se dostanou řidiči přes Norimberk a Paříž až ke španělským břehům Atlantského oceánu. Bavorsko zprovoznilo devatenáctikilometrový úsek dálnice A6 z Ambergu na Norimberk. Uvedený úsek ušetří řidičům až jednu hodinu cesty. Jde o poslední část německé dálnice A6 mezi hraničním přechodem Rozvadov a Norimberkem.

Poslední úsek dálničního propojení Východ - Západ z bavorského Ambergu na Norimberk dnes slavnostně otevřeli německá kancléřka Angela Merkelová a český ministr dopravy Aleš Řebíček.

Na parkovišti Stocker Holz u Trischningu pokřtili sedm metrů vysokou bronzovou sochu ambergského výtvarníka Haralda Bäumlera. „Dílo znázorňuje nerozlučnost Východu a Západu,“ řekl autor. Na novém dálničním úseku se hned neobjevily automobily, ale stovky běžců půlmaratonu, který odstartovala odpoledne po třetí hodině spolková kancléřka. „Řidičům se dálnice otevře až ve čtvrtek v 16:00,“ řekl Zdeněk Růžička z českého ministerstva dopravy.

Němci měli s otevřením nové dálnice zpoždění. Podle mezivládní dohody se dálnice D5 (česká) a A6 (německá) měly propojit ve stejném termínu v roce 2006. Na německém území se otevřením nového dálničního úseku uzavírá napojení Česka na západní dálniční síť.

V říjnu 2006 dokončili Němci dálnici vedoucí od Prahy přes Krušné hory na Drážďany a také úsek dálnice A6 od Rozvadova k severojižní dálnici A93 spojující Amberg, Řezno a Mnichov, čímž se poprvé v historii propojila východoevropská dálniční síť se západoevropskou. Z Česka se dá od té doby bez přerušení dojet například do Mnichova a Itálie.

##GMAP:343:Nový úsek dálnice## 

Stavba posledního úseku dálnice A6 od křižovatky s A93 směrem na Norimberk do Pfreimdu přišla na 168 milionů eur (téměř 4,2 miliardy korun). Začala v červnu 2004, ale byla několikrát přerušena. Zahrnuje devět mostů, 11 nadjezdů, 12 podjezdů a dvě křižovatky. A6 je součástí evropské silnice E50, nadregionálního spojení Západ - Východ vedoucího z Prahy do Paříže.