Národní dopravní informační centrum spouští provoz

Ostrava - V Ostravě-Přívoze se dnes rozbíhá provoz Národního dopravního informačního a řídícího centra. Operační pracoviště bude nepřetržitě shromažďovat, zpracovávat a zveřejňovat dopravní data a informace z území celé České republiky. Provoz centra spolu s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem zahájí předseda vlády Mirek Topolánek.

Ostravská centrála nahrazuje vlastní informační systémy řady českých organizací a zastřešuje je pod jednu instituci. Dosud měla vlastní systém například Policie ČR nebo Hasičský záchranný sbor. Nyní se budou veškeré informace o silniční dopravě soustřeďovat do jednoho místa. Na projektu spolupracuje ministerstvo vnitra a dopravy spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic.

Nové centrum tak bude poskytovat informace týkající se dopravních nehod, uzavírek, kolon nebo přírodních podmínek, pojme i s tematikou související informace zdravotnické záchranné služby nebo silničních správních úřadů. Počátkem příštího roku se naplno rozběhnou i webové stránky dopravniinfo.cz, kde budou návštěvníkům zprostředkovávány veškeré zprávy přes internet. Dosud fungují jen ve zkušebním režimu.

Ostrava má s obdobným provozem, jaký čeká Národní dopravní informační a řídící centrum, už zkušenosti. Již v listopadu 2005 zde bylo otevřeno Národní dopravní informační centrum, jehož cílem bylo shromažďování informací o dopravních uzavírkách a zimní sjízdnosti.