Vrcholy Šumavy a Jeseníků pokryl první sníh

Praha - Vrcholy některých hor v Česku pokryl v noci na dnešek první sníh. Na mnoha místech leží až pěticentimetrová vrstva. Chumelilo hlavně na Šumavě a v Jeseníkách. Chladné počasí očekávají meteorologové i v příštích dnech, hlavně ve čtvrtek, kdy hlásí četné přízemní mrazíky. Pak by se mělo hodně pozvolna oteplovat. Podle meteorologů není sněžení v polovině září ničím výjimečné, vloni zaznamenali první sníh už 4. září.

Do pěti centimetrů sněhu se drží na šumavském Poledníku. Jinak jsou šumavské stráně zatím ještě beze sněhu. Sněhový poprašek byl v pondělí i na německém Velkém Javoru. „Pamatuji si, že tak před třiceti čtyřiceti lety jsme chtěli jít v polovině září na jeleny a napadlo i půl metru sněhu,“ uvedl Karel Žlábek z prášilského infocentra.

V jihočeské části Šumavy se výrazně ochladilo, na Churáňově dnes bylo jen 0,7 stupně Celsia, ale beze srážek. V pondělí tam padal déšť se sněhem. „Je to už klasická zimní povětrnostní situace, výrazná je hlavně tím, že to byla velmi rychlá změna. Prakticky během čtyř dnů spadly teploty o 20 stupňů,“ řekl meteorolog Gustav Sysel.

Několikacentimetrový sněhový poprašek pokryl i nejvyšší vrcholky Jeseníků. „Na Ovčárně jsou teploty těsně pod nulou, sněží a napadlo asi tak do pěti centimetrů. Momentálně chumelí. Je to od 1200 metrů výše, v níže položených střediscích prší. Začalo to dnes,“ informoval náčelník Horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš.

Nová rezervace v Jeseníkách
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24