Paroubek vyzval vládu, aby ještě před volbami požádala sněmovnu o důvěru

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval vládu Mirka Topolánka, aby kvůli problémům s koaličními poslanci požádala sněmovnu o vyslovení důvěry. Mělo by se tak podle něj stát ještě před krajskými a senátními volbami, které se konají 17. a 18. října.

„Krize ve vládní koalici je taková, že sama Topolánkova vláda by si svou pozici v Poslanecké sněmovně měla otestovat, a to možná ještě před volbami do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu,“ prohlásil Paroubek.

Podle Paroubka je legitimita současné vlády zpochybněna kauzou - nyní exposlance - Jana Moravy, který se snažil sbírat na politiky kompromitující informace. Celá aféra vyústila mimo jiné v odchod Juraje Ranince z poslaneckého klubu ODS. Raninec patří s Vlastimilem Tlustým a Janem Schwipplem k trojici rebelům v řadách ODS. Schwippel o odchodu z poslaneckého klubu rovněž uvažuje; Tlustý, další z aktérů kauzy Morava, bude dnes před oblastní radou ODS vysvětlovat svoji roli. Hrozí mu také vyloučení ze strany, o kterém rozhodne místní sdružení v Rakovníku. Premiér Tlustého už dříve vyzval, aby složil poslanecký mandát. Tlustý to odmítá.

Pokud vláda o vyslovení důvěry nepožádá, jsou sociální demokraté po volbách připraveni vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře. V případě, že by hlasováním Topolánkova vláda neprošla, vidí Paroubek dvě východiska z politické krize - vládu odborníků, která by vedla Česko v době jeho předsednictví EU (to připadá na první pololetí příštího roku) s tím, že by se příští rok konaly předčasné volby do Poslanecké sněmovny v květnu společně s volbami do Evropského parlamentu. Druhou možností je vláda s jiným představitelem ODS v čele, kterou by ale sociální demokraté nepodporovali.

Paroubek také vyzval vládu, aby v souvislosti se světovou ekonomickou krizí, která dopadla i na Česko (pražská burza tento týden zahájila obchodování propadem hlavního indexu PX o rekordních šest procent, v úterý burza pozastavila obchodování s akciemi NWR a ECM) jednala s opozicí, odbory a Hospodářskou komorou - aby krize měla co nejmenší dopad na českou ekonomiku.

Sociální demokraté už schválili avizovaný etický kodex. Ten by měl podle slov předsedy Jiřího Paroubka zabránit například přebíhání poslanců, omezit lobbing či obsazování funkcí příbuznými politiků. Sociální demokraté hodlají kodex nabídnout k projednání i jiným politickým stranám a vyzvat je k jeho dodržování.