Entomologové budou demonstrovat za propuštění Kučery

Praha - Prostranství před indickým zastupitelským úřadem dnes bude patřit demonstrujícím entomologům. Vědci mají v plánu protestovat proti držení svého kolegy Emila Kučery v Indii, který je tamními úřady uvězněn pro nepovolený sběr vzácného hmyzu. Na dnešní den jsou svolávány demonstrace také ve Vídni a v Ottawě. Vladislav Malý z České entomologické společnosti uvedl, že seriál demonstrací bude pokračovat, dokud nebude Kučera propuštěn.

První demonstranti se mají sejít v odpoledních hodinách před areálem Přírodovědecké fakulty na Klárově. V průběhu setkání se budou zájemci podepisovat pod petici, která žádá neodkladné zproštění viny pro vězněného entomologa. Ten byl spolu s kolegou Petrem Šváchou zatčen při pobytu v národním parku Singhalia. Oba byli posléze obviněni ze shromažďování vzácného hmyzu ke komerčním účelům. Zatímco Kučera odešel od soudu s třemi roky odnětí svobody, Švácha byl zproštěn obžaloby a poslán domů.

U příležitosti protestů byl zahraničním vědeckým institucím rozeslán dopis, který charakterizuje kauzu s českými entomology jako vykonstruovanou a lživou. Češi podle něj nevkročili do národního parku a zadrženi byli v hotelu, kde jim byl odebrán nasbíraný materiál. Zoologický institut v Kalkatě, který ho posuzoval, uvedl podle Malého, že v něm nenalezl žádný chráněný druh a že nemá žádnou komerční hodnotu, nýbrž pouze vědeckou.

Mnohé vědecké instituce organizují petice za prominutí trestu a stále apelují na indického premiéra Manmóhana Singlu. Za českého vědce se postavil šéf Akademie věd Václav Pačes, ministr Karel Schwarzenberg či premiér Mirek Topolánek. Podle Malého se čeští vědci stali rukojmími západobengálských úředníků, kteří se snaží odtrhnout od zbytku Indie.