Středočeský kraj bude proti žloutence očkovat všechny prvňáky

Praha - Středočeský kraj bude kvůli epidemii žloutenky typu A očkovat všechny prvňáky na základních školách, což je zhruba 5500 dětí. Očkování je dobrovolné a rodiče s ním musí souhlasit. Opatření vyjde na zhruba 5,5 milionu korun, peníze půjdou z rozpočtu kraje. Očkováni budou i zaměstnanci školních jídelen.

Žloutenka se zatím vyskytla ve čtyřech základních školách v kraji. Epidemie žloutenky vypukla zhruba na počátku letních prázdnin, původně v komunitě pražských narkomanů. Velmi rychle se ale rozšířila do okolí Prahy i mimo rizikové skupiny. Ve Středočeském kraji od počátku roku onemocnělo 81 lidí. Největší skok nastal v červenci, kdy onemocnělo 22 lidí, v srpnu to bylo 26 a od začátku září do 17. září jde o 22 lidí.

Podle hejtmana Petra Bendla je nutné počítat s variantou, že brzy dojde kapacita volných míst na infekčních odděleních středočeských nemocnic. Na celý kraj jsou totiž jen dvě oddělení, a to v Mělníku a Příbrami. Už teď do nich posílají pacienty i pražské nemocnice, kde je beznadějně plno.

V Praze už je přes 300 nakažených

Počet nakažených žloutenkou typu A už v Praze překročil hranici 300 případů. Podle posledních odhadů pražské hygienické stanice je v metropoli asi 320 nakažených. Jen ve středu přibylo 15 případů. Onemocnělo také několik dětí. Loni přitom dostalo v celé republice nemoc špinavých rukou jen 128 lidí.    

Plno hlásí všechny infekční oddělení pražských nemocnic. Podle primářky infekční kliniky nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové se pacienti, na něž nezbyde lůžko, posílají do Mělníka a Příbrami. Epidemie se zatím drží jen v Praze a středních Čechách. Mírné rozšíření nemoci hlásí také  Moravskoslezský kraj a Pardubicko. Jinde je zatím klid, epidemiologové se ale připravují na případné šíření nemoci. Rozesílají například letáky s informacemi a dopisy o nemoci.