Příští rok by mohlo začít plošné očkování proti pneumokokům

Hradec Králové - Čeští lékaři by mohli už příští rok začít očkovat malé děti proti pneumokokové infekci, další variantou je rok 2010. Očkování by bylo plošné a bezplatné. Řekl to dnes hlavní hygienik Michael Vít. "Původní odhady počítaly s tím, že zavedení plošného očkování by mohlo stát 400 milionů korun, dnes je doporučené jiné schéma, takže by bylo možné dojednat cenu kolem 200 milionů korun," řekl Vít.

Očkování by se týkalo dětí od narození do čtyř let věku. Na příští rok je prý zabezpečeno 12 a 14 tisíc vakcín pro děti, které mají jasně definovaná chronická onemocnění a jejich zdravotní stav by se mohl zhoršovat. 

Nejzávažnější formy pneumokokové infekce, jako zánět mozkových blan, sepse či pneumokokové záněty plic, jsou spojeny i s vysokou úmrtností. Téměř 60 procent dětí, které přežijí, si do života odnáší trvalé následky. Časté je rozumové zaostávání, epilepsie či ohluchnutí. 

Jedna dávka vakcíny stojí zhruba 1850 korun, očkovat je možné od dvou měsíců věku, dítě dostane postupně čtyři dávky. Očkování proti pneumokokům doporučuje Světová zdravotnická organizace, plošné očkování nejmenších dětí funguje například v Německu, Francii, Nizozemsku a dalších zemích.