Opozice chce před volbami znovu probrat některé sporné zákony

Praha - O pozornost voličů se před krajskými volbami nebude bojovat jen v regionech, ale zřejmě i na půdě sněmovny. Sociální demokraté chtějí, aby poslanci znovu projednali několik zákonů, které před nedávnem už jednou smetli ze stolu. Pokud se jim podaří navržený program odhlasovat, na pořad schůze znovu přijde například zrušení poplatků ve zdravotnictví nebo jednorázový příspěvek důchodcům. Koalice opoziční snahu označuje za pouhou předvolební kampaň.

„Já chci jasně říct, že sociální demokracie předložením těchto návrhů zákonů plní svůj dlouhodobý program,“ nesouhlasí ale předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Body, které znovu chtějí poslancům předložit, sněmovna už jednou projednávala, ale dala jim červenou kartu. Opozice věří, že současné rozpory v koalici by jim mohly chybějící hlasy získat.

„Je to logická snaha využít jednání Poslanecké sněmovny před krajskými volbami,“ domnívá se ale například ministr vnitra Ivan Langer. Nejen on, ale i ostatní koaliční politici se obávají, že kvůli nekonečným diskusím s opozicí nezbude čas na - podle nich - důležitější body, například úpravu daní na příští rok.