Vláda projedná státní rozpočet a zvýšení důchodů

Praha - Česká vláda na dnešním zasedání bude opětovně projednávat státní rozpočet pro příští rok. Jeho deficit by měl být poloviční než letos. Kabinet se bude zabývat také zvýšením důchodů, které je naplánované od ledna příštího roku. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) by důchody měly vzrůst o 4,4 procenta, čímž průměrný důchod vzroste o 330 korun. Výdaje rozpočtu na penze se zvýší o 11,1 miliardy korun.

Ministři rovněž projednají plánovanou změnu koeficientu pro úpravu vyměřovacího základu pro výpočet výše důchodu. Hodnota koeficientu vychází z průměrné mzdy za první polovinu letošního roku podle statistik Českého statistického úřadu.

Vláda projedná rozpočet a vliv finanční krize na ekonomiku ČR

Vláda dnes také projedná návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2009, který ministerstvo financí naplánovalo s deficitem 38,1 miliardy korun. Ten je tak o necelou polovinu nižší než v letošním roce, kdy rozpočtový schodek čítá necelých jedenasedmdesát miliard korun.

Nový rozpočet odpovídá výši 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Kabinet se tak snaží plnit plán, podle kterého se mají rozpočty vyrovnávat takovým způsobem, aby v roce 2012 schodek nebyl vyšší než jedno procento HDP. Podle analytika ČSOB Petra Dufka ovšem rozpočet počítá s vyšším růstem domácí ekonomiky, než jaký předvídá Česká národní banka. „Kvůli pomalejšímu hospodářskému růstu může v rozpočtu chybět částka v řádech desítek miliard korun. Státní rozpočet by na to měl být připravený,“ zdůraznil Dufek.

Výše deficitu splňuje požadavky na přijetí eura, premiér Mirek Topolánek se ale o něm ale zatím bavit nechce. Argumentuje tím, že vláda nejdřív musí provést všechny vytyčené reformy.

analytik Petr Dufek:

„Státní rozpočet musí být připravený na pomalejší hospodářský růst.“

Vláda bude diskutovat i o vlivu světové finanční krize na hospodaření státu. Podle analytiků je výhled české ekonomiky kvůli krizi velmi nejistý a ministerstvo financí by mělo počítat s rozpočtovými rezervami. Pokud ministři návrh schválí, čeká jej projednávání v Poslanecké sněmovně, která o něm bude muset rozhodnout do konce letošního roku. V případě, že se tak nestane, bude muset kabinet hospodařit s tzv. rozpočtovým provizoriem.

Místopředseda vlády Jiří Čunek řekl, že pokud se sama vláda na podobě rozpočtu nedohodne, neměla by existovat. Udržení nízkých limitů výdajů rozpočtu považuje za prioritu i Topolánek.

V souvislosti s projednáváním rozpočtu vznáší požadavky na navýšení finanční částky pro svůj rezort především ministr školství Ondřej Liška, který žádá o další dvě miliardy korun, a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Ten požaduje dvě miliardy korun na opravu a rozvoj panelových domů v rámci programu bydlení a programu regionálního rozvoje.

Na pořadu dne také mýtné

Vláda se bude rovněž zabývat návrhem, který rozšiřuje povinnost platit mýto na všechny automobily od 3,5 tuny výše. Tato povinnost by na ně měla dopadnout od ledna příštího roku. Zatímco autodopravci považují úpravu za spravedlivou, podle Hospodářské komory České republiky změna znevýhodní zejména malé a střední podnikatele závislé na automobilové dopravě. Pod změnou, navrženou v podobě novely zákona o pozemních komunikacích, jsou podepsáni tři poslanci ODS.

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Více fotek
  • Miroslav Kalousek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/118/11736.jpg
  • Peníze zdroj: Prezentace poradenské firmy Private Equity Intell http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/10/963.jpg