Krádež kabelu ochromila pražskou železniční dopravu

Praha - Na pražské hlavní nádraží se v průběhu dnešního odpoledne začnou postupně vracet vlaky, které od časného rána končily kvůli ukradenému komunikačnímu kabelu ve stanicích Vysočany, Vršovice a Smíchov. V půl čtvrté ráno Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) zjistila, že z otevřeného podzemního kanálu někdo ukradl kabel zabezpečovací techniky, jeho náhradu ukončili dělníci krátce před polednem. Kvůli tomu zůstalo hlavní nádraží odříznuté od ostatních pražských vlakových stanic. Zloději kovů přitom způsobili sedmihodinový výpadek na trati u Smíchova už včera.

Výluka se dotkla především rychlíků a osobních vlaků ve směru na Plzeň, Hradec Králové a České Budějovice, cestující byli nuceni využít služeb pražské MHD a přesunout se na jiná nádraží. Jako první rychlík po opravě odjel z hlavního nádraží podle jízdního řádu vlak ve směru na Plzeň ve 12:16.

Zloději v noci na dnešek odnesli kabel ze stejného otevřeného podzemního kanálu jako v pondělí. V pondělí ukradli 50 metrů kabelu, dnes 15 metrů nového kabelu, který pracovníci do kolektoru dali při pondělní opravě, sdělil Pavel Halla, mluvčí Správy železniční dopravní cesty, které zabezpečovací zařízení patří.

„Na hlídání není kapacita,“ uvedl Halla. „Jednáme ve spolupráci s policií ČR a dalšími firmami o možném zabezpečení staveniště v areálu hlavního nádraží, po rekonstrukci bude většina kabelů v zemi,“ doplnil. Mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek sdělil, že zloději byli před útěkem z  místa činu vyrušeni drážními pracovníky. Krádeže barevných kovů podle něj nejsou nijak výjimečné a pachatelé se rekrutují především z řad bezdomovců, kteří následně svůj lup prodávají ve sběrnách.

Dnešní a pondělní porucha nebyly v poslední době na pražské železnici jediné. Kvůli poškození zabezpečovacího zařízení se počátkem září na hlavním nádraží zpožďovaly vlaky o desítky minut. Nejdelší zpoždění činila až dvě hodiny. Ještě větší chaos zavládl na pražské železnici loni v prosinci, kdy začala řada rekonstrukcí a dráhy nestačily řadit vlaky.

Aktuální informace o konkrétních vlacích naleznou cestující na www.cd.cz.