Policisté budou 1. října demonstrovat, chtějí vyšší mzdy

Praha - Policisté a další příslušníci bezpečnostních složek budou 1. října demonstrovat před sídlem ministerstva vnitra. Chtějí, aby se zvýšily jejich mzdy hlavně v těch krajích, kde se dosud nepřidávalo. Policejní odboráři mají také výhrady k novému služebnímu zákonu. Důvodem jejich rozhodnutí je pondělní zasedání vlády, která schválila návrh rozpočtu pro příští rok. Podle odborářů jim vláda "hodila rukavici a plivla do tváře". Policejní odboráři demonstrovali už letos v únoru. Na pražské Výstaviště přišlo tehdy 2 000 policistů a hasičů z celé republiky. Menší protest zopakovali nespokojenci koncem dubna.

Odboráři a vedení policie a ministerstva vnitra minulý týden o mzdových požadavcích jednali a podle dostupných informací se jim podařilo dospět k dohodě. Policejní odboráři dlouhodobě požadují zvýšení zejména platů v krajích, kde mzdy ještě nerostly. Odměňování příslušníků bezpečnostních sborů je podle nich nesystémové, protože mzda se nezvýšila všem. Odboráři požadují, aby vláda na příští rok připravila novou tarifní tabulku platů, která by údajné chyby odstranila. Vedení ale plánuje přidávat podle pracovních výsledků. „V tak velkém bezpečnostním sboru, jako je policie nemůžeme zaručit, že bude na všech místech rozdělováno objektivně,“ říká předseda Nezávislého odborového svazu Milan Štěpánek.
Odboráři také mají dlouhodobě výhrady k novému služebnímu zákonu, který změnil pravidla služby policistům, hasičům, dozorcům ve věznicích i celníkům. Kritizují, že nemají proplacenou část přesčasů a služeb o svátcích a prý jsou porušována i další jejich práva.

Kroky vlády jsou prý plivnutí do tváře slušných lidí 

Na říjnové demonstraci členů bezpečnostních složek se shodli výbor Nezávislého odborového svazu policie (NOS) a policejní odboráři z Unie bezpečnostních sborů (UBS). Výbor NOS tvrdí, že „za daných okolností je jediným možným řešením nátlaková akce“. Vedení USB pak označilo pondělní zasedání vlády za „hozenou rukavici“ odborovým svazům bezpečnostních složek a všem jejich příslušníkům. „Je to plivnutí do tváře všem poctivým lidem, kteří se snaží pomáhat a chránit,“ uvedli odboráři.

Ministerstvo vnitra už dříve oznámilo, že bude žádat do svého rozpočtu na rok 2009 téměř o 2,1 miliardy korun více, než dostalo na letošek. Podle resortu je potřebuje na pokrytí nárůstu platů, důchodů a sociálních dávek.

Hasičům se platy zvednou jen o 1,5 procenta 

Hasiči jsou na tom hůř - narozdíl od policistů nemohou využít rezervy z neobsazených tabulkových míst. Česká je pouze plošné 1,5% procentní navýšení platů. „Když je inflace k měsíci červenci 6,9 procenta, tak je jasné, že nám propadají naše reálné mzdy,“ zlobí se předseda odborového svazu hasičů Zdeněk Oberreiter. 

Organizátoři odhadují, že na před ministerstvo vnitra přijde na 2000 lidí, mimopražským odbory zajistí dopravu. Bezpečnostní složky ale nesmějí stávkovat, demonstrace se tedy zúčastní jen ten, kdo právě nebude ve službě.

Policejní protesty
Policejní protesty
Více fotek
  • Policejní protesty autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/426/42561.jpg
  • Hasičský vůz autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/411/41089.jpg